Podstawy postępowania u chorych z niewydolnością oddechową

Zaproszenie Rektora WUM do zapoznania się z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi podstaw postępowania u dorosłych chorych z niewydolnością oddechową.

 

Scenariusz i realizacja Dział Fotomedyczny WUM

 

Podstawy postępowania u chorych z niewydolnością oddechową - Repetytorium

Przebieg zakażenia koronawirusem w swojej najcięższej postaci przebiega pod postacią ostrej niewydolności oddechowej wymagającej tlenoterapii u części zakażonych może być konieczna wentylacja mechaniczna respiratorem. Terapia respiratorem wymaga przygotowania dla pacjenta odpowiednich warunków, zabezpieczenia specjalistycznego sprzętu,  zaangażowania wykwalifikowanego personelu oraz całej infrastruktury która jest zorganizowana w ramach oddziałów Intensywnej Terapii.

Wentylacja mechaniczna jest skomplikowanym wysokospecjalistycznym procesem terapeutycznym, która ratuje życie pacjenta. Jednak niewłaściwie stosowana może stanowić istotne ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań.

Pragniemy Państwu zaprezentować zestaw filmów instruktażowych opracowanych przez pracowników II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii wyjaśniających podstawowe zagadnienia rozpoznawania niewydolności oddechowej, udrażniania dróg oddechowych i wentylacji mechanicznej.  Materiały zostały przygotowane kilka lat temu i są aktualnie wykorzystywane w dydaktyce.

Przedstawione w nich zagadnienia wprowadzają osoby posiadające wiedzę medyczną, lekarzy pielęgniarki, ratowników medycznych oraz studentów medycyny w tematy związane z leczeniem niewydolności oddechowej.

Mogą one stanowić źródło wiedzy dla osób zaangażowanych w terapię pacjentów niewydolnych oddechowo. 
W obliczu pandemii zakażenia koronawirusem, gdy istnieje duże ryzyko hospitalizacji w naszych szpitalach bardzo licznej grupy chorych  z niewydolnością oddechową chcemy Państwa zachęcić do zapoznania się z tymi materiałami. Nie wyczerpują one tematu diagnostyki i postępowanie z chorym z ostrą niewydolnością oddechową, ale mogą być pomocne w sytuacjach klinicznych, z którymi możemy być skonfrontowani w najbliższej przyszłości. 

 

Ważna informacja przed obejrzeniem!

Prezentowane filmy zostały stworzone na potrzeby dydaktyki w 2013 roku i nie zawierają aktualnych standardów postępowania u pacjentów z podejrzeniem/potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

U tych pacjentów w zakresie procedur, które wiążą się z powstaniem aerozolu WHO i CDC podkreślają rolę efektywnej komunikacji, zaangażowania najbardziej doświadczonych anestezjologów, minimalizacji liczby osób przebywających w otoczeniu pacjenta będącego źródłem zakażenia, prawidłowego stosowania środków ochrony osobistej i zmniejszenia liczby takich procedur do niezbędnego minimum.

 

Ostra Niewydolność Oddechowa. Zasady postępowania u pacjenta dorosłego

Podstawy postępowania u chorych z niewydolnością oddechową – Repetytorium

Scenariusz i realizacja
lek. Marta Dec
prof. dr hab. Andrzej Kański

Film zrealizowany w ramach projektu  „Poprawa jakości nauczania przez Stworzenie Nowatorskiego Modelu Nauczania z zakresu Ratownictwa Medycznego”

 


Wentylacja zastępcza płuc u pacjenta dorosłego Podstawy postępowania u chorych z niewydolnością oddechową – Repetytorium

Scenariusz i realizacja
lek. Jarosław Gadomski
prof. dr hab. Andrzej Kański

Film zrealizowany w ramach projektu  „Poprawa jakości nauczania przez Stworzenie Nowatorskiego Modelu Nauczania z zakresu Ratownictwa Medycznego”