Fokus na WUM

Wystartowała druga edycja Programu Patronackiego WUM
29.11.2022
Obejmie trzy warszawskie licea. Ponad 150 uczniów z klas matematyczno-biologiczno-chemicznych oraz biologiczno-chemiczno-fizycznych będzie miało okazję poznawać fascynujący świat medycyny i nauk o zdrowiu. Zaprezentują go eksperci i studenci naszej uczelni.
Jak kształcić menadżerów zdrowia na poziomie podyplomowym?
28.11.2022
Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci podczas dwudniowej konferencji „Doskonałość Badawcza w Szkoleniu Podyplomowym”. Rozmawiano m.in. o zarządzaniu kapitałem ludzkim, innowacjach w ochronie zdrowia, marketingu i komunikacji, zarządzaniu ryzykiem i autoprezentacji.
pielęgniarka
25.11.2022
Jak pomóc pielęgniarkom-uchodźczyniom z Ukrainy w adaptacji zawodowej do naszego systemu ochrony zdrowia? To pytanie jest punktem wyjścia dla projektu, który realizowany będzie na WUM z grantu interwencyjnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Czapki od serca trafiły do małych pacjentów z onkologii i hematologii DSK
23.11.2022
Choroba onkologiczna to wielkie wyzwanie, zwłaszcza gdy cierpią najmłodsi. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM jest wielu takich małych pacjentów. Żeby ich wesprzeć, dodać otuchy i pozytywnej energii, wolontariusze z Fundacji Ronalda MacDonalda przekazali kolorowe, ręcznie robione czapki.
Jak wesprzeć ukraińskie pielęgniarstwo? Sympozjum na WUM
21.11.2022
W ramach międzynarodowej konferencji naukowo-dydaktycznej przez dwa dni eksperci debatowali na temat możliwości wsparcia i rozwoju pielęgniarstwa w Ukrainie. A jest i będzie ono bardzo potrzebne, o czym można było się przekonać słuchając wykładu inaugurującego, który wygłosiła dr Kateryna Balabanova, Dyrektor Rządowego Centrum Rozwoju Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy.
Warzywa i owoce - ważne w diecie zdrowych i chorych
21.11.2022
Każdy wie, że są zdrowe i powinniśmy je jeść 4-5 razy dziennie, ale niewielu przestrzega tej zasady. Podczas XIII Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka eksperci przekonywali, że warzywa i owoce mają fundamentalne znaczenie w diecie. Szczególnie zaleca się je osobom cierpiącym na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i hiperlipidemię.
Ostatnia runda konkursu MINIATURA 6 rozstrzygnięta! Cztery granty trafią na WUM
17.11.2022
Narodowe Centrum Nauki w szóstej, ostatniej rundzie MINIATURY 6, nagrodziło 194 działania naukowe. Łączna wartość dofinansowania, jakie otrzymają badacze, wyniosła 7,7 mln zł. Z WUM środki na realizację badań wstępnych/pilotażowych otrzymają: dr Piotr Kalinowski, dr Leszek Blicharz, dr Zofia Wicik i dr Aleksandra Sędzikowska.
Remember o Movember. Wystawa promująca badania profilaktyczne wśród mężczyzn znów do obejrzenia!
15.11.2022
Nowotwór jądra atakuje młodych – szczególne zagrożenie stanowi dla mężczyzn z wieku 15–35 lat. Dlatego kolejny raz IFMSA-Poland Oddział Warszawa zorganizowała w Centrum Dydaktycznym niezwykłą wystawę składającą się z kilkunastu skanów preparatów histopatologicznych. Jej główny cel to jest podniesienie świadomości na temat profilaktyki nowotworów jąder i prostaty. Bo jak mówią organizatorzy edukacja na ten temat jest wciąż bardzo potrzebna. Nawet wśród studentów uczelni medycznej.
Specjaliści roku 2021. Wśród nich - pracownicy WUM
09.11.2022
Ośmioro specjalistów z naszej uczelni 5 listopada br. odebrało z rąk wiceminister zdrowia Piotra Brombera listy gratulacyjne za najwyższe wyniki z egzaminu specjalizacyjnego, które uzyskali w 2021 r. W sumie tytuł Specjalisty roku 2021 otrzymało 67 lekarzy, 9 diagnostów laboratoryjnych, 8 fizjoterapeutów, jeden farmaceuta oraz 15 osób reprezentujących inne zawody medyczne.
prof. Mariusz Gujski
09.11.2022
Ponad 360 ekspertów z całego świata, w tym przedstawicieli ochrony zdrowia, nauki, organizacji rządowych i pozarządowych, wzięło udział w badaniu metodą Delphi. Jego celem było wypracowanie wspólnych zaleceń, pozwalających bronić się - w skali globalnej - przed pandemią COVID-19 bez zwiększania obciążeń społecznych. W rezultacie powstało 41 tez oraz 57 rekomendacji.