Media o nas

07.08.2020
"Gdyby tak dużo mówić o nadciśnieniu, miażdżycy, wysokim stężeniu cholesterolu, chorobach serca, jak mówi się o COVID-19, czy liczba chorych na serce mogłaby się zmniejszyć?" - pyta prof. Krzysztofa J. Filipiaka z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM Katarzyna Pinkosz z Pulsu Medycyny.
Prof. Krzysztof J. Filipiak odpowiada: "Wydaje mi się, że bardzo dużo mówimy o cukrzycy, nadciśnieniu, hipercholesterolemii. Być może powinniśmy częściej podkreślać, że bardziej powinniśmy się bać skutków tych chorób, tak jak dziś boimy się COVID-19. Ale z drugiej strony COVID-19 to choroba zakaźna, na którą nie mamy jak dotąd skutecznych leków ani szczepionki."
29.07.2020
"My, okuliści, zawsze staramy się oczywiście pomóc każdemu pacjentowi z cukrzycą i leczyć jego oczy w możliwie w najskuteczniejszy sposób. Ale na niewiele się to zda, jeżeli pacjent nie wyrówna cukrzycy (...)" - stwierdza prof. Jacek Szaflik - kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki WUM w rozmowie z Wojciechem Moskalem opublikowanej na łamach Gazety Wyborczej z dnia 29.07.2020 r.
28.07.2020
"Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (28 lipca) jest dobrym momentem, żeby zachęcić ludzi do testowania się, aby wcześniej wykryć chorobę i skutecznie ją wyleczyć" - mówi dr Leszek Kraj z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.
28.07.2020
Dr hab. Mariusz Gujski z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii UCK WUM mówił w audycji Temat dnia/ Gość PR24 na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o możliwość współwystępowania w sezonie jesienno-zimowym koronawirusa i wirusa grypy, szczepieniach przeciwko grypie, a także o konieczności przestrzegania zaleceń dot. dystansu społecznego. Program prowadził Ryszard Gromadzki.
28.07.2020
"Komórki VSELs mają szansę leczyć uszkodzenia wielu narządów, np. mięśnia sercowego, narządów ruchu, ośrodków układu nerwowego, wątroby, nerek, naczyń krwionośnych. Drugim aspektem wykorzystania wiedzy o tych komórkach jest opracowanie innowacyjnych strategii leczniczych z wykorzystaniem nowoczesnej farmakologii, dietetyki oraz stylu życia, w którym obecna jest wzmożona aktywność fizyczna" mówi prof. Mariusz Ratajczak - kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej WUM na łamach Tygodnika Przegląd. Rozmowę przeprowadziła Grażyna Cudak.
23.07.2020
Dr Jarosław Biliński z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM wyjaśnia w rozmowie z Magdaleną Bury dla portalu hellozdrowie.pl m.in. czym jest mikrobiota jelitowa, jakie są jej właściwości, jak oddziałuje na nasz układ immunologiczny, opowiada również o najnowszych badaniach dotyczących mikrobioty.
23.07.2020
Prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM w audycji poświęconej tematowi zawału serca, podkreślał: "Blaszka miażdżycowa, która tworzy się latami, często pęka, przepływ krwi staje się upośledzony. To może być następstwem sytuacji stresowej, nadmiernej aktywności fizycznej, może także odbyć się zupełnie spontanicznie, nie można tego przewidzieć." Rozmowa, przeprowadzona przez Patryka Kuniszewicza, odbyła się na antenie Polskiego Radia Czwórka w ramach audycji "Stacja Nauka".
22.07.2020
Zespól naszych naukowców pod kierunkiem dra hab. Mariusza Gujskiego z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii UCK WUM przeprowadził badanie nad częstością występowania zakażeń SARS-CoV-2 wśród pracowników policji w województwie mazowieckim.
15.07.2020
11 lipca br. w programie "Fakty po Faktach" prowadząca - Diana Rudnik rozmawiała z dr. hab. Ernestem Kucharem - kierownikiem Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym UCK WUM oraz dr. hab. Tomaszem Dzieciątkowskim z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM na temat możliwych scenariuszy rozwoju epidemii SARS-CoV-2.
13.07.2020
„Dobre nawyki, to świetne leki” mówi prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM w rozmowie z Ewą Tomkowską dla Gazety Wyborczej na temat zmiany w leczeniu i dbaniu o zdrowie wywołanej pandemią koronawirusa.