WUM w mediach

30.12.2020

- Co najmniej 75 proc. Polaków powinno przyjąć szczepionkę, by osiągnąć próg prowadzący do bezpieczeństwa zdrowotnego populacji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Gość PR24 podkreślił, że niezależnie od tego, w jakim czasie uzyskamy jako populacja odporność na COVID-19, to jeśli będzie to poziom 75 proc., to będzie to już poziom bezpieczny dla społeczeństwa. - Im szybciej, tym lepiej, ale to już zależy od możliwości logistycznych naszego państwa oraz od chęci do zaszczepienia się wśród Polaków - powiedział.
Wyraził nadzieję na przyjęcie szczepionki w styczniu. - Jeśli tak się stanie, ja i moja rodzina, w tym 84-letni ojciec, poczujemy efekt po miesiącu, będziemy bezpieczniejsi - podkreślił gość PR24.
30.12.2020
W Polsce jest około 1 tys. pacjentów z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni - ciężką i rzadką chorobą genetyczną. W ponad 90 proc. przypadków objawy choroby pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Dzieci, u których zanik mięśni został wcześnie zdiagnozowany, mogą zostać poddane błyskawicznemu leczeniu i rozwijać się podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy
30.12.2020

Rozpoczęła się wielka akcja szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnie przygotowanym filmie zwraca się do pracowników WUM i szpitali klinicznych, doktorantów, studentów, a także osób związanych zawodowo z uczelnią: Apeluję do Państwa: zgłaszajcie się do szczepień w pierwszym możliwym terminie. Jako osoby związane z ochroną zdrowia jesteśmy w szczególnej sytuacji. Z jednej strony jesteśmy bardziej niż inni narażeni na zakażenie, z drugiej strony musimy być zdrowi, żeby pomagać innym zmagać się z różnymi chorobami. Szczepionka jest dla wszystkich przepustką do normalności, do świata jaki znamy, do studiowania i pracowania bez obaw, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, do korzystania z życia bez cienia rzucanego przez pandemię, do skończenia ze strachem o zdrowie i życie naszych najbliższych z powodu możliwości zakażenia SARS-CoV-2.(…). Podkreślam, że szczepionka jest bezpieczna. Niewiele jest leków, których badania kliniczne obejmowałyby pond 40 tysięcy osób. A w przypadku tej szczepionki, została przebadana tak ogromna liczba ludzi. Szczepionka zawiera mRNA, a jej nośnikiem są liposomy. Nie ma w niej żadnych innych składników. I nie, nie zmieni ona Państwa DNA. Koleżanki i koledzy, drodzy studenci i pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bądźmy odpowiedzialni, bądźmy solidarni, zaszczepmy się. Dajmy dobry przykład innym”.
30.12.2020
Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnie przygotowanym filmie zwraca się do pracowników WUM i szpitali klinicznych, doktorantów, studentów, a także osób w innej formie związanych zawodowo z uczelnią:
„Apeluję do Państwa: zgłaszajcie się do szczepień w pierwszym możliwym terminie. Jako osoby związane z ochroną zdrowia jesteśmy w szczególnej sytuacji. Z jednej strony jesteśmy bardziej niż inni narażeni na zakażenie, z drugiej strony musimy być zdrowi, żeby pomagać innym zmagać się z różnymi chorobami. Szczepionka jest dla wszystkich przepustką do normalności, do świata jaki znamy, do studiowania i pracowania bez obaw, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, do korzystania z życia bez cienia rzucanego przez pandemię, do skończenia ze strachem o zdrowie i życie naszych najbliższych z powodu możliwości zakażenia SARS-Cov-2.(…) Z całą mocą podkreślam: szczepionka jest bezpieczna. Niewiele jest leków, których badania kliniczne obejmowałyby pond 40 tysięcy osób. A w przypadku tej szczepionki, została przebadana tak ogromna liczba ludzi. Szczepionka zawiera mRNA, a jej nośnikiem są liposomy. Nie ma w niej żadnych innych składników. I nie, nie zmieni ona Państwa DNA. Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Drodzy Studenci i Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bądźmy odpowiedzialni, bądźmy solidarni, zaszczepmy się. Dajmy dobry przykład innym."
30.12.2020

Każdego dnia w Polsce umiera przynajmniej kilkaset osób, a my się zastanawiamy, czy ręka będzie mniej czy bardziej bolała - mówił o wątpliwościach Polaków w sprawie szczepionki przeciw COVID-19 w "Faktach po Faktach" specjalista chorób zakaźnych, doktor Ernest Kuchar. Immunolog i pulmonolog doktor Wojciech Feleszko przypomniał, że "prace nad platformą szczepionkową trwały od lat 90."
30.12.2020
Nawet trzykrotnie więcej Polaków w wieku 18-65 lat mogło przejść COVID-19 niż to podają statystki. Przyczyną jest rezygnacja z robienia testów, głównie ze względu na małą intensywność objawów – wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Media informowały o raporcie w okresie 23-30.12.2020 roku 484 razy.
23.12.2020
Tylko 17% Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 tak szybko jak to będzie możliwe, a 23% – dopiero po jakimś czasie. 
38% badanych nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.
Gościem Roberta Łuchniaka był prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM.
22.12.2020
W I Katedrze i Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierownik: prof. Grzegorz Opolski) pacjentce w ciąży wszczepiono stymulator serca z zastosowaniem systemu elektroanatomicznego do nawigacji śródzabiegowej. Stanowiło to zmianę w stosunku do standardowej techniki zabiegowej, w której operator do określenia położenia cewników i elektrod wewnątrznaczyniowych używa promieniowania rentgenowskiego. Z uwagi na to, że pacjentka poddawana zabiegowi była w 18. tygodniu ciąży, zaś promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwe działanie na rozwijający się płód, podjęto decyzję o zastosowaniu nowatorskiej metody.
Zabieg wykonał Zespół Oddziału Elektrokardiologii z Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM w składzie: prof. Marcin Grabowski, dr med. Piotr Lodziński, dr Jakub Kosma Rokicki, mgr Małgorzata Kotowicz, mgr Dorota Świątek, mgr Dorota Dużyńska i mgr Elżbieta Świętoń.
22.12.2020
Od przełomu października i listopada w naszym kraju gwałtownie przybywa dzieci cierpiących na PIMS. Objawy tego wieloukładowego zespołu zapalnego są bardzo pospolite, dlatego często zdarza się, że dzieci trafiają do szpitala już w bardzo ciężkim stanie. O ile w pierwszych dniach choroba przebiega łagodnie, potem chory staje się coraz bardziej osłabiony.
22.12.2020
Widzimy pacjentów, którzy ciężko chorują, którzy umierają z powodu Covida czy chorób przewlekłych, których przebieg ulega znacznemu pogorszeniu w trakcie infekcji koronawirusem - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ocenił, że "to jest niestety bardzo smutny argument, ale bardzo przekonujący do tego, aby poddać się akcji szczepienia". 
Printer Friendly, PDF & Email