I Konferencja szkoleniowo-naukowa "Edukacja w cukrzycy"

7 listopada odbyła się konferencja poświęcona cukrzycy – schorzeniu które dotyczy coraz liczniejszej populacji i stanowi zarówno indywidualny problem jak i wyzwanie dla zdrowia publicznego. Wydarzeniu patronował JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś.

Konferencję otworzyła mgr Iwona Bruśk z Komitetu Organizacyjnego konferencji. Witając przybyłych na spotkanie, wyjaśniła iż wydarzenie stanowi owoc współpracy Uczelni z Krajowym Konsultantem w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego – mgr Alicją Szewczyk. W konferencji uczestniczyli konsultanci wojewódzcy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia - Tomasz Matynia, nauczyciele akademiccy oraz studenci.

Jak podkreślali organizatorzy spotkania, edukacja w chorobach przewlekłych to zadanie dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia pracujących z dziećmi i dorosłymi, dlatego też głównym celem konferencji było przybliżenie działań prowadzonych przez edukatorów ds. diabetologii.

W trakcie sympozjum poruszono kwestie związane z edukacją społeczną, działaniami prewencyjnymi w cukrzycy i organizacją kształcenia. Osobne miejsce poświęcono wykorzystaniu nowoczesnych technologii, telepielęgniarstwu w diabetologii, wzrostowi prestiżu takich zawodów jak  pielęgniarka i edukator ds. diabetologii. Prelegenci podjęli także kwestie związane z modelami edukacji w opiece diabetologicznej oraz zależnością między systemami wsparcia a jakością życia pacjentów z cukrzycą.

Głównym organizatorem konferencji był Zakład Zdrowia Publicznego WUM, zaś Komitetowi Naukowemu przewodniczył dr hab. Adam Fronczak.

Po zakończeniu konferencji, uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Fot. Michał Teperek

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]