Koalicja dla wcześniaka na III Międzynarodowym Forum dotyczącym wcześniaków

16.12.2016
Przedstawiciele 26 krajów spotkali się na początku grudnia br. w Sofii na III Międzynarodowym Forum dotyczącym Wcześniaków, aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie zastanowić nad potrzebami wcześniaków i ich rodziców, problemami, z którymi muszą się zmagać i mającymi poprawić opiekę nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie w każdy kraju. Polskę reprezentowała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i inicjatorka Koalicji dla wcześniaka.
Przedstawiciele 26 krajów spotkali się na początku grudnia br. w Sofii na III Międzynarodowym Forum dotyczącym Wcześniaków, aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie zastanowić nad potrzebami wcześniaków i ich rodziców, problemami, z którymi muszą się zmagać i mającymi poprawić opiekę nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie w każdy kraju. Polskę reprezentowała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i inicjatorka Koalicji dla wcześniaka.

Profesor Kornacka podczas swojego wystąpienia przedstawiła sytuację wcześniaków w Polsce oraz rozwiązania, które sprawdzają się w polskich szpitalach. Podkreślała ogromną rolę rodziców w opiece nad ich dzieckiem od pierwszych chwil życia. O prawach rodziców do opieki nad ich dziećmi mówiła również Silke Mader – Przewodnicząca Fundacji EFCNI (Europejskiej Fundacji na rzecz opieki nad noworodkami), która 20 lat temu urodziła wcześniaki.
Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka  podkreśliła również rolę mleka kobiecego w karmieniu wcześniaków, które jest dla nich lekiem. Zaznaczyła także, że w Polsce jedną z pilniejszych potrzeb jest rozszerzenie programu profilaktyki przeciwko wirusowi RS. W niektórych krajach w Europie przeciwciała zabezpieczające przed tym groźnym wirusem otrzymują wszystkie wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem ciąży i dzieci z wrodzonymi wadami serca. W Polsce lek jest w tej chwili dostępny dla wybranej grupy dzieci – wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży i dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Środowisko neonatologiczne i Koalicja dla wcześniaka walczą, aby w Polsce program lekowy został rozszerzony.

Profesor Kornacka wzięła udział również w briefingu dla bułgarskiej prasy, podczas którego odpowiadała na pytania dotyczące organizacji opieki nad wcześniakiem w Polsce i funkcjonowania oddziału neonatologicznego jej szpitala. Okazuje się, że polskie rozwiązania są wzorem do naśladowania dla bułgarskich neonatologów i rodziców wcześniaków.

III Międzynarodowe Forum w Bułgarii zostało zorganizowane przez Fundację „Nasze Wcześniaki” („Our Premature Children”) we współpracy z Bułgarskim Towarzystwem Neonatologicznym. Gospodarzami były prof. Maya Krasteva-Vilmosh, Prezes Bułgarskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Nina Nikolova Prezes Fundacji „Nasze wcześniaki” – jedynej organizacji pacjentów działającej w Bułgarii na rzecz wcześniaków i ich rodziców. W spotkaniu w Sofii wzięło udział 140 osób z 26 krajów na świecie. Było ono kolejnym spotkaniem poświęconym poprawie standardów opieki nad wcześniakami.  Pierwsze zostało zorganizowane przez prof. Marię Katarzynę Borszewską-Kornacką, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne oraz Koalicję dla wcześniaka i odbyło się w Warszawie w listopadzie 2014 roku.