Spotkanie wigilijne

22 grudnia 2015 roku na zaproszenie JM Rektora prof. Marka Krawczyka Pracownicy i Przyjaciele naszej Uczelni przybyli na tradycyjne spotkanie wigilijne.

W tej wyjątkowej Uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa: Metropolita Warszawski - Kardynał Kazimierz Nycz, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Arcybiskup Stanisław Gądecki, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej - Arcybiskup Henryk Hoser, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski - ks. dr Doroteusz Sawicki, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak, przedstawiciele ministerstw, Senatu RP, Polskiej Akademii Nauk, byli Rektorzy naszej Uczelni: prof. Bogdan Pruszyński, prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Andrzej Górski, prof. Leszek Pączek, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy  szpitali klinicznych i szpitali miejskich, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkowie władz wydziałowych, kierownicy i pracownicy katedr, klinik i zakładów, studenci, doktoranci oraz osoby związane z administracją Uczelni.

JM Rektor – prof. Marek Krawczyk przywitał przybyłych Gości i zaprosił wszystkich do wysłuchania kolęd w wykonaniu chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W tegorocznym świątecznym wystąpieniu Rektor przywołując słowa góralskiej pastorałki powiedział:

W trakcie wigilijnych spotkań opowiadałem Państwu o liturgicznym znaczeniu Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, o tradycjach i zwyczajach, kolędach, potrawach i przesądach związanych z tym dniem. Każdego roku starałem się znaleźć najpiękniejsze opisy wigilijnej wieczerzy w literaturze (choćby w Reymontowskich „Chłopach” czy Sienkiewiczowskim „Potopie”) i w poezji – od Norwida, Asnyka, po Gałczyńskiego czy ks. Twardowskiego. Dzisiaj towarzyszyć nam będę fragmenty niezwykle wzruszającej góralskiej pastorałki „To już pora na wigilię”, do której muzykę napisał Zbigniew Preisner. Wybierając ją kierowałam się ogromnym sentymentem, jaki żywię dla góralskiej muzyki, obyczaju, wspaniałego nastroju, jaki panuje na góralskiej pasterce. Chyba nikt nie śpiewa tak pięknie Jezusiczkowi, jak właśnie górale”.

Słowo Boże odczytał Ks. Prałat prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, a następnie z wigilijnym przesłaniem zwrócił się do wszystkich Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Ks. Kardynał Kazimierz Nycz pobłogosławił opłatki, którymi podzielili się uczestnicy spotkania. Rektor symbolicznie przełamał się opłatkiem z Jego Eminencją Kardynałem Nyczem, Jego Ekscelencją Arcybiskupem Henrykiem Hoserem, Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim oraz Ks. Profesorem Stanisławem Warzeszakiem.

Na zakończenie Wigilii chór pod kierunkiem Daniela Synowca odśpiewał kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”.

Agata Solecka
Rzecznik prasowy