XXV Sesja Noblowska

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 roku, w Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się XXV Sesja Noblowska zorganizowana tradycyjnie przez I Wydział Lekarski naszej Uczelni.

Uroczystość poświęconą naukowcom, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, prowadził Dziekan prof. Mirosław Wielgoś. Tegoroczni laureaci Nagrody to William Campbell wspólnie z Satoshi Omura – za odkrycia dotyczące terapii infekcji spowodowanych przez pasożytnicze nicienie oraz Tu Youyou - za odkrycia dotyczące terapii malarii.

Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Mirosław Wielgoś witając Gości przypomniał, że tradycję organizowania Sesji Noblowskich rozpoczął nieżyjący już Dziekan I Wydziału Lekarskiego Pan Profesor Andrzej Karwowski.

Ogłoszenie decyzji Komitetu Nagrody Nobla jest zawsze niezwykle oczekiwanym wydarzeniem – lista potencjalnych kandydatów do tego wspaniałego lauru jest długa i tylko nieliczni- mimo wielu wspaniałych odkryć w świecie medycznym, jakich świadkami jesteśmy na co dzień- dostępują tego najwyższego zaszczytu” - powiedział Dziekan - prof. Mirosław Wielgoś.

JM Rektor - prof. Marek Krawczyk przytaczając uzasadnienie decyzji Komitetu Noblowskiego, podkreślił znaczenie, jakie ma odkrycie dokonane przez tegorocznych laureatów dla medycyny: „Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych.”

Dzięki dzisiejszym laureatom Nagrody Nobla medycyna zyskała dwa nowe leki - iwermektynę oraz artemizynę, które całkowicie zmieniły sposób leczenia chorób pasożytniczych i uratowały łącznie ponad 3 mld ludzi! Pojawienie się tych leków porównywane bywa do rewolucji związanej z odkryciem penicyliny" - mówił w swoim wystąpieniu Rektor - prof. Marek Krawczyk.

Podczas spotkania Goście wysłuchali wykładów: prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Członkowskiego i prof. dr hab. n. med. Dagmary Mirowskiej-Guzel pt. ”Lek, który uratował miliony. Nagroda Nobla po raz pierwszy w Chinach” oraz dr. hab. n. biol. Daniela Młocickiego pt. "Walka z pasożytami na miarę Nobla - zrealizowane cele i marzenia oczekujące na spełnienie”.

Tegorocznej Sesji towarzyszyło jeszcze jedno ważne wydarzenie. Pani Docent Joanna Bladowska otrzymała Nagrodę im. Janczewskich przyznawaną raz na 2 lata przez Fundację Kościuszkowską, którą wręczył Pan Profesor John Micgiel - Przewodniczący Rady Fundacji oraz Dyrektor Wykonawczy.

Dziekan - prof. Mirosław Wielgoś przypomniał historię tej Nagrody.

Nagroda, która będziemy dzisiaj wręczać, została ustanowiona przez Docenta Zygmunta Janczewskiego - pioniera andrologii w Polsce, związanego zawodowo z I Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którą mam zaszczyt od 6 lat kierować. (…) docent Zygmunt Janczewski, oprócz tego, ze był wspaniałym lekarzem, był też wielkim humanistą, filantropem i miłośnikiem sztuki. Swój majątek, zgromadzony wspólnie z bratem Bohdanem Janczewskim, zapisał w testamencie fundacji Kościuszkowskiej, z przeznaczeniem na nagrodę swojego imienia.”

Pani Docent Joanna Bladowska przybliżyła uczestnikom spotkania temat nagrodzonej pracy.

Wieczór uświetnił recital pana Mariana Opani pt. „Moje fascynacje”.

Agata Solecka
Rzecznik prasowy WUM