Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Nowatorski zabieg przeszczepienia komórek macierzystych do rdzenia kręgowego u chorego na SLA

13 października br. dokonano pierwszego w Polsce autologicznego przeszczepienia komórek regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej do rdzenia kręgowego u pacjenta ze stwardnieniem bocznym zanikowym (SLA). Zabieg został wykonany w szpitalu klinicznym przy ul. Banacha w ramach współpracy Kliniki Neurologii, Kliniki Neurochirurgii WUM i Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.

Pacjenta zakwalifikowano do zabiegu w wyniku diagnostyki prowadzonej w Klinice Neurologii. Komórki zostały wyizolowane z tkanki tłuszczowej pacjenta przez zespół dr n. med. Anny Sarnowskiej - kierownika Platformy Badań Translacyjnych Medycyny Regeneracyjnej IMDiK. Przeszczepienia dokonał prof. Andrzej Marchel z zespołem. Koordynatorem projektu jest dr hab. Magdalena Kuźma-Kozakiewicz z Kliniki Neurologii.

SLA jest śmiertelną, zwyrodnieniową chorobą neuronów ruchowych, w której czas przeżycia wynosi od 3 do 5 lat, a jedyny dotychczas zarejestrowany lek przedłuża życie średnio o 3 miesiące. Istnieje więc ogromna potrzeba poszukiwania nowych strategii terapeutycznych, którą może być przeszczepienie komórek regeneracyjnych.

 

 

   

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]
feedback
feedback