Symboliczne czepkowanie pielęgniarek i pielęgniarzy

W piątek, 3 lipca 2015 r., 135 absolwentów kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauki o Zdrowiu wzięło udział w ceremonii czepkowania, kończącej ich naukę na studiach licencjackich.

W wydarzeniu, w imieniu Władz Rektorskich uczestniczył Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych – prof. Marek Kulus. Obecni byli również: prof. Piotr Małkowski – Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu, prof. Mirosław Wielgoś – Dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Marek Kuch – Dziekan II Wydziału Lekarskiego, prof. Piotr Wroczyński – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Sylwia Słotwińska – reprezentująca Władze Wydziału Lekarsko-Dentystycznego oraz Prodziekan ds. kierunku położnictwo WNoZ - prof. nadzw.  Ewa Dmoch-Gajzlerska i Prodziekan ds. Oddziału Dietetyki i kierunku ratownictwo medyczne WNoZ – dr hab. Jacek Rózga. Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęły także: mgr Joanna Skolimowska Zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia oraz dr Grażyna Wójcik – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz pielęgniarki naczelne z warszawskich szpitali.

Uroczystość poprowadziła Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa WNoZ - dr hab. Bożena Czarkowska-Pączek, która powitała Władze Uczelni, kadrę dydaktyczną, licznie przybyłych na uroczystość gości oraz, szczególnie serdecznie, bohaterów wydarzenia - absolwentów kończących studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo i ich rodziny.

Prof. Piotr Małkowski pogratulował abiturientom sukcesu, podkreślając, że nauczyciele akademiccy dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować ich do przyszłej pracy. Zachęcał również do kontynuowania nauki na studiach magisterskich. Następnie Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych – prof. Marek Kulus skierował do bohaterów uroczystości słowa uznania za zdobycie dyplomów i wyraził wiarę w to, iż moment ten będzie przez nich długo pamiętany. Podkreślił, że nauki medyczne wymagają nieustannego kształcenia się i w związku z tym ma nadzieję, że zdobycie świadectwa ukończenia studiów licencjackich nie będzie zwieńczeniem drogi naukowej, ale tylko jednym z elementów rozwoju. Kilka słów do zebranych skierowała również mgr Joanna Skolimowska, która poradziła, aby absolwenci nigdy nie zapomniali o ważności i wadze swoich wyborów i rozważnie podejmowali kolejne decyzje dotyczące ich kariery. I dodała: Jesteście młodzi, piękni, dobrze wykształceni – ruszajcie odważnie w świat. Na zakończenie mgr Grażyna Wójcik poprosiła abiturientów, aby pamiętali, że ich praca, kariera zawodowa i naukowa oraz zadowolenie życiowe zależą tylko od nich.

Przed uroczystym ślubowaniem i wręczeniem czepków oraz odznaczeń, prowadząca uroczystość dr hab. Bożena Czarkowska-Pączek przypomniała o tradycji czepkowania pielęgniarek, która w Polsce sięga 1911 roku. Od 1991 roku nie ma już obowiązku noszenia czepka, jednak stanowi on istotny element stroju galowego. Następnie odsłuchano „Hymn pielęgniarek i położnych” oraz złożono przysięgę. Absolwenci ślubowali m.in. „sprawowanie profesjonalnej opieki nad życiem i zdrowiem ludzkim”, „przeciwdziałanie cierpieniom, zapobieganie chorobom, współuczestniczenie w procesie terapeutycznym”, „niesienie pomocy każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice”. Po przyrzeczeniu nadszedł moment nałożenia na głowy czepków pielęgniarskich oraz wręczenia broszek określających przynależność do zawodu – broszek szczególnych, zawierających napis Warszawski Uniwersytet Medyczny, tym samym utożsamiających absolwentów z Uczelnią.

Lata nauki podsumowała starosta roku – Adrianna Umiastowska. Podziękowała ona wszystkim osobom, które przyczyniły się do obecności absolwentów na dzisiejszej uroczystości. Szczególne wyrazy uznania otrzymała mgr Renata Durlik zajmująca się sprawami studentów kierunku pielęgniarstwo w Dziekanacie Wydziału Nauki o Zdrowiu.

Uroczystości towarzyszył wykład prof. Pawła Łukowa z Zakładu Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny WUM, kierownika studiów doktoranckich Instytutu Filozofii UW - zatytułowany „Profesjonalizm pielęgniarki”.

Fot. Marek Kołaszewski

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]