7. edycja imprezy naukowo-edukacyjnej "Warszawski Uniwersytet Medyczny - Społeczeństwu Warszawy"

24 maja nasz Uniwersytet, już po raz siódmy, zaprosił mieszkańców Warszawy na spotkanie z medycyną. Na Rynku Nowego Miasta w Warszawie w 63 stoiskach tematycznych zaprezentowało się ponad 100 jednostek Uczelni. W imprezie uczestniczyło prawie 1300 pracowników oraz studentów.

Od 5 lat dzień, w którym odbywa się wydarzenie ustanowiony jest także Świętem naszej Alma Mater. Zgodnie z przyjętą tradycją o godzinie 9.00 Władze Uczelni z JM Rektorem - prof. Markiem Krawczykiem na czele, złożyły wiązankę kwiatów pod Obeliskiem honorującym ponad dwustuletnie dokonania naszego Uniwersytetu.

Następnie, zainaugurowano marszobieg pn. „Medicathlon” - imprezę sportowo-integracyjną skierowaną zarówno do społeczności akademickiej WUM, jak i sympatyków tej formy aktywności fizycznej. Tegoroczne zmagania sportowe odbyły się na Polu Mokotowskim. Pomysłodawcą „Medicathlonu” jest prof. Marek Kuch - Dziekan II Wydziału Lekarskiego, organizatorem zaś Studium Wychowania Fizycznego i Sportu WUM.

Część uczelnianej majówki, bezpośrednio skierowana do mieszkańców stolicy, po raz kolejny odbyła się na Rynku Nowego Miasta. Jego Magnificencja Rektor, w przemówieniu skierowanym do odwiedzających, podziękował za przyjęcie zaproszenia do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, przypomniał dorobek naukowy Uczelni, przedstawił jej najważniejsze inwestycje, a następnie życzył wszystkim udanej zabawy.

Impreza stanowiła doskonałą okazję do uzyskania informacji z zakresu m.in.: transplantologii, nefrologii, urologii, geriatrii, chorób zakaźnych, ortopedii, rehabilitacji, dermatologii, dietetyki, położnictwa, ratownictwa medycznego, endokrynologii, urologii, gastroenterologii, farmacji oraz promocji zdrowia. Odwiedzający piknik mogli wykonać m.in. podstawowy przegląd dentystyczny, zbadać znamiona skórne, wykonać badanie spirometrii i badania: EKG, KTG, USG ciąży czy USG tętnic szyjnych, przejść kurs pierwszej pomocy na fantomach, spróbować szycia chirurgicznego czy posługiwania się laparoskopem. Dużym powodzeniem cieszyły się: pomiary ciśnienia tętniczego, cholesterolu czy poziomu cukru, a także badania słuchu oraz badania densytometryczne kości oferowane w mobilnych gabinetach.

Z myślą o młodszych uczestnikach pikniku, w Szpitalu Pluszowego Misia dzieci mogły leczyć swoje maskotki, wykonać im zastrzyk, zrobić prześwietlenie czy opatrzyć skaleczenie. Pokazowe zabiegi dla dzieci wykonywane były także na stoiskach przygotowanych przez zakłady pielęgniarstwa naszej Uczelni.

Równolegle z prowadzonymi prezentacjami i poradami udzielanymi na stoiskach, na scenie odbywały się rozmowy z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Mirosław Wielgoś, dr hab. Grzegorz Panek, dr Przemysław Kosiński, prof. Piotr Radziszewski, Zbigniew Gaciong, prof. Artur Mamcarz, prof. Marek Kuch, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, prof. Andrzej Radzikowski, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Lidia Rudnicka, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Paweł Nyckowski, prof. Artur Kwiatkowski. Gościem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie był prof. Zbigniew Dolatowski, który opowiedział o polskiej żywności ekologicznej.

Ponadto, studenci przygotowali dodatkowe atrakcje w postaci: pokazów sekcji sportowych i tanecznych Akademickiego Związku Sportowego, koncertu uczelnianego Chóru, pokazu ratownictwa medycznego przygotowanego przez Zakład Ratownictwa Medycznego. Z myślą o najmłodszych młodzież z Zakładu Rehabilitacji, Studenckiego Koła Naukowego „Kindley”, IFMSA oraz PTSS zorganizowała konkursy z zakresu wiedzy medycznej. W trakcie imprezy JM Rektor prof. Marek Krawczyk wręczył listy gratulacyjne przedstawicielom dwóch liceów, które wykazały się wysoką jakością kształcenia kierunkowego, wyrażoną przez największą liczbę absolwentów przyjętych przez WUM w 2014 r. Dyplomy odebrali - Ryszard Raczyński Dyrektor IX LO im. Hoffmanowej oraz Magdalena Pochylska Wicedyrektor V LO im. ks. J. Poniatowskiego. Oprócz tych wyróżnień z rąk JM Rektora medale i pucharu odebrali zwycięzcy ”Medicathlonu”.

Wśród uczestników pikniku byli także współpracujący z Uczelnią – PKN Unicef oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia". Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia uczestnicy imprezy mogli skosztować produktów ekologicznych.

Pod koniec imprezy odbyło się losowanie nagród w konkursie z wiedzy na temat Uczelni. Dla laureatów przygotowano zestawy pamiątkowych upominków.

Po godzinie 16.00 rozpoczął się koncert Ryszarda Rynkowskiego, który zaśpiewał swoje największe przeboje.

Spotkanie z mieszkańcami stolicy zakończył Rektor – prof. Marek Krawczyk wraz z Prorektor ds. Kadr – prof. Renatą Górską i Kanclerz – Małgorzatą Rejnik, dziękując mieszkańcom Warszawy za wspólną zabawę oraz zapraszając na kolejną edycję tego wydarzenia.

Imprezę prowadzili: Urszula Chincz oraz Tomasz Kammel.

Fot. Michał Teperek, Tomasz Jędrzejewski