Pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) przez tętnicę szyjną wspólną wykonany w I Klinice Kardiologii WUM

11 grudnia 2014 roku w I Klinice Kardiologii WUM u 74 letniej pacjentki z dużym ryzykiem konwencjonalnej operacji kardiochirurgicznejwykonano zabieg przecewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) przez tętnicę szyjną wspólną. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w naszym kraju.

Chora przed kilkoma laty przebyła zabieg pomostowania aortalno-wieńcowego i chirurgicznej implantacji biologicznej zastawki aortalnej, która obecnie uległa degeneracji. Ponadto w trakcie diagnostyki wykryto u chorej obecność dużego tętniaka aorty – zarówno części wstępującej jak i zstępującej. Ze względu na brak możliwości uzyskania innego dostępu naczyniowego zdecydowano o wprowadzeniu bioprotezy zastawki aortalnej przez tętnicę szyjną wspólną lewą. Pracownicy I Kliniki Kardiologii WUM wykonali skuteczny zabieg TAVI w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej. W celu oceny możliwych powikłań neurologicznych pacjentkę monitorowano przy pomocy USG dopplera przezczaszkowego. Podczas zabiegu po raz pierwszy w SPCSK użyto również nowego rodzaju zastawek samorozprężalnych o mniejszej średnicy systemu doprowadzającego (Evolut R®, 14Fr). Po wszczepieniu nowej bioprotezy uzyskano poprawę parametrów hemodynamicznych pacjentki, bez przecieku okołozastawkowego.

Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano do tej pory 170 zabiegów TAVI.

Oprac. I Katedra i Klinika Kardiologii WUM

Fot. Adam Arendarczyk