Konferencja "Interdyscyplinarny wymiar zdrowia i choroby"

27 i 28 listopada w Auli B Centrum Dydaktycznego WUM odbyła się konferencja „Interdyscyplinarny Wymiar Zdrowia i Choroby”. W jej trakcie wygłoszono 36 wykładów podzielonych na 5 sesji tematycznych.

W spotkaniu udział wzięli: Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu - prof. Piotr Małkowski, studenci, nauczyciele akademiccy Wydziału Nauki o Zdrowiu, przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marek Krawczyk.

Uczestników konferencji przywitał kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego – dr. Jacek Imiela, który następnie wygłosił wykład inauguracyjny pt.: „Życie, choroba, śmierć – spojrzenie lekarza”, jednocześnie rozpoczynając I sesję konferencji. Tematy poruszane w jej trakcie dotyczyły postępów w kardiologii, wczesnej diagnostyki raka płuc, chorób zakaźnych, seksuologii, chorób zakaźnych oraz wdrożenia modelu Pielęgniarki Zaawansowanej Praktyki. Drugą sesję plenarną dotyczącą rozwoju praktyki pielęgniarskiej otworzyło wystąpienie dr. hab. n. o zdr. Danuty Zarzyckiej pt.:  „Zachowania społeczno-wychowawcze nauczycieli uniwersyteckich w opinii studentów”.

Drugiego dnia konferencji odbyły się trzy sesje tematyczne poświęcone opiece w zdrowiu i chorobie, zachowaniom zdrowotnym społeczeństwa oraz kształceniu i rozwojowi zawodowemu.

Ważnym elementem konferencji była sesja plakatowa, w trakcie której zaprezentowano 57 prac dotyczących problematyki poruszanej w trakcie dwudniowego spotkania. 6 plakatów zostało nagrodzonych przez organizatorów konferencji w dwóch kategoriach: problematyka badawcza i opracowanie graficzne. Podsumowania sesji plakatowej dokonała dr n. med. Halina Cieślak.

Organizatorem konferencji był: Zakład Pielęgniarstwa Społecznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Oprac. Biuro Informacji i Promocji

Fot.: Jarosław Oktaba