Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci prof. Janusza Piekarczyka

9 maja w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Janusza Piekarczyka, wieloletniego Kierownika tejże Kliniki. Data ta zbiegła się z odbywającą się na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Międzynarodową Konferencją Stomatologiczną „Zachód-Wschód”.

Kierownik Kliniki dr hab. Danuta Samolczyk-Wanyura przywitała licznie zgromadzonych gości: Rektora Uczelni prof. Marka Krawczyka, Prorektor prof. Renatę Górską, władze dziekańskie w osobach prof. Elżbiety Mierzwińskiej –Nastalskiej (WLD), dr. hab. Pawła Włodarskiego (I WL), prof. Marka Kucha (II WL), dr. hab. Piotra Wroczyńskiego (WF), dr hab. Bożeny Czarkowskiej-Pączek (WNoZ). Specjalnymi gośćmi uroczystości była żona prof. J. Piekarczyka dr Barbara Siemińska-Piekarczyk, dzieci Pana Profesora i czwórka wnucząt. W uroczystości uczestniczyli również prof. Janusz Wyzgał - Dyrektor Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, p.o. Kanclerz Uczelni mgr Małgorzata Rejnik, Kierownicy Klinik Chirurgii Szczękowo-Twarzowych z Krakowa (prof. Jan Zapała) i Lublina (prof. Tomasz Tomaszewski) oraz  kierownicy Klinik Radiologicznych z Lublina (prof. Katarzyna Różyło i prof. Ingrid Różyło-Kalinowska). Zaproszenie do uczestnictwa w uroczystości przyjęli także Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej – Pan Andrzej Sawoni oraz Wiceprezes – Pani Marta Klimkowska-Misiak.

Dr hab. Danuta Samolczyk-Wanyura podkreśliła w swoim wystąpieniu, iż dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji Pana Profesora Janusza Piekarczyka Klinika uzyskała nową lokalizację, a pracownicy i pacjenci otrzymali wspaniałą, nowoczesną i bogato wyposażoną placówkę. Należy podkreślić, że  mimo kłopotów zdrowotnych, Profesor Janusz Piekarczyk 7 maja 2009 r. dokonał uroczystego otwarcia nowej siedziby Kliniki.

Rektor prof. Marek Krawczyk powiedział, iż są postaci, które złotymi zgłoskami zapisują się w historii. Taką osobą był prof. Piekarczyk, który miał dar działania na rzecz medycyny i przez ponad 30-letnie uczestniczenie w różnych gremiach Uczelni, uczynił dla niej niezmiernie wiele  dobrego. Tablica pamiątkowa jest świadectwem pamięci, a także wyrazem hołdu i szacunku, jaki żywimy dla tak wybitnej osobowości.

Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska wyraziła wdzięczność za fakt, że czołowa postać polskiej stomatologii jest doceniona w macierzystej Alma Mater. Rok temu Aula Dydaktyczna otrzymała imię prof. Janusza Piekarczyka, dziś z potrzeby serca kierownictwa Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii oraz jej pracowników odsłonięta zostanie tablica, która nie tylko osobom, które znały i współpracowały z Profesorem, ale też pokoleniom studentów, którzy nie mieli szczęścia słuchać wykładów Profesora przypominać będzie kim był i ile znaczył dla swojej Kliniki, Wydziału, Uczelni i polskiej stomatologii.

Tablicę poświęcił ks. Krzysztof Owczarek.

Wspólnego odsłonięcia tablicy dokonali: Rektor prof. Marek Krawczyk, Prorektor prof. Renata Górska,  Dziekan prof.  Elżbieta Mierzwińska-Nastalska,  dr Barbara  Siemińska-Piekarczyk i dr hab. Danuta Samolczyk- Wanyura.

Autorami Tablicy Pamiątkowej są Urszula i Tomasz Walerzakowie.

PROF. DR HAB. N. MED. DR H. C. JANUSZ PIEKARCZYK

REKTOR NASZEJ UCZELNI W LATACH 1999-2005