Naukowcy z europejskiego projektu BASTION uzyskali granty z Narodowego Centrum Nauki

6 maja br. Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło konkurs OPUS 6. Laureatką konkursu w panelu Immunologia (NZ6) została dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz. Laureatką konkursu OPUS 6, w panelu Choroby niezakaźne ludzi i zwierząt (NZ5) została dr Beata Pyrzyńska. Obie badaczki pracują w  Zakładzie Immunologii Centrum Biostruktury, obie również biorą udział w projekcie BASTION.

Dr Czystowska-Kuźmicz specjalizuje się w obszarze immunologii onkologicznej. Projekt badawczy dr Czystowskiej-Kuźmicz to Badanie roli arginaz pochodzenia nowotworowego i egzosomalnego w unikaniu przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej w raku jajnika. Kwota finansowania projektu to 1 359 699 PLN.

Celem projektu jest badanie roli arginaz – enzymów biorących udział w rozkładzie aminokwasów endogennych - w procesie immunosupresji zachodzącej w rakach jajnika, która znacząco utrudnia leczenie tego nowotworu. Ponadto ustalona zostanie potencjalna przydatność arginaz jako biomarkerów prognostycznych. W przyszłości wyniki te mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczniczych lub też udoskonalenia metod stosowanych obecnie w terapii raka jajnika.

Dr Beata Pyrzyńska otrzyma 1 074 759 PLN na realizację projektu: Badanie wpływu szlaku AKT na ekspresję CD20 oraz działanie przeciwnowotworowe terapeutycznych przeciwciał monoklonalnych. W panelu NZ6 do finansowania zakwalifikowano 8 wniosków. Grant dr Czystowskiej-Kuźmicz  otrzymał największą kwotę finansowania w swoim panelu. W panelu NZ5 do finansowania zakwalifikowano 10 wniosków. Grant dr Pyrzyńskiej jest drugim z kolei pod względem wielkości przyznanej kwoty. Dotychczas badacze zatrudnieni w ramach projektu BASTION pozyskali z grantów przyznawanych przez NCN ponad 11mln PLN.

Więcej informacji o konkursach organizowanych przez NCN

Więcej na temat projektu BASTION

Oprac. Michał Gieraltowski, BASTION