Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Naukowcy z europejskiego projektu BASTION uzyskali granty z Narodowego Centrum Nauki

6 maja br. Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło konkurs OPUS 6. Laureatką konkursu w panelu Immunologia (NZ6) została dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz. Laureatką konkursu OPUS 6, w panelu Choroby niezakaźne ludzi i zwierząt (NZ5) została dr Beata Pyrzyńska. Obie badaczki pracują w  Zakładzie Immunologii Centrum Biostruktury, obie również biorą udział w projekcie BASTION.

Dr Czystowska-Kuźmicz specjalizuje się w obszarze immunologii onkologicznej. Projekt badawczy dr Czystowskiej-Kuźmicz to Badanie roli arginaz pochodzenia nowotworowego i egzosomalnego w unikaniu przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej w raku jajnika. Kwota finansowania projektu to 1 359 699 PLN.

Celem projektu jest badanie roli arginaz – enzymów biorących udział w rozkładzie aminokwasów endogennych - w procesie immunosupresji zachodzącej w rakach jajnika, która znacząco utrudnia leczenie tego nowotworu. Ponadto ustalona zostanie potencjalna przydatność arginaz jako biomarkerów prognostycznych. W przyszłości wyniki te mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczniczych lub też udoskonalenia metod stosowanych obecnie w terapii raka jajnika.

Dr Beata Pyrzyńska otrzyma 1 074 759 PLN na realizację projektu: Badanie wpływu szlaku AKT na ekspresję CD20 oraz działanie przeciwnowotworowe terapeutycznych przeciwciał monoklonalnych. W panelu NZ6 do finansowania zakwalifikowano 8 wniosków. Grant dr Czystowskiej-Kuźmicz  otrzymał największą kwotę finansowania w swoim panelu. W panelu NZ5 do finansowania zakwalifikowano 10 wniosków. Grant dr Pyrzyńskiej jest drugim z kolei pod względem wielkości przyznanej kwoty. Dotychczas badacze zatrudnieni w ramach projektu BASTION pozyskali z grantów przyznawanych przez NCN ponad 11mln PLN.

Więcej informacji o konkursach organizowanych przez NCN

Więcej na temat projektu BASTION

 

Oprac. Michał Gieraltowski, BASTION

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter