VI Konferencja Naukowa Wydziału Farmaceutycznego

20 grudnia 2013 roku odbyła się VI Konferencja Naukowa Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej zatytułowana „Przeszłość, przyszłość a teraźniejszość”. Tegoroczne Spotkanie poświęcone było pamięci prof. Teodora Zawadowskiego.

Tego dnia odbyło się również odnowienie dyplomów ukończenia studiów przez Absolwentów Wydziału rocznika 1963. Dyplomy z rąk Rektora prof. Marka Krawczyka i Dziekana dr hab. Piotra Wroczyńskiego odebrało 18 Absolwentów.

Pierwszej sesji przewodził Dziekan dr hab. Piotr Wroczyński, który powitał zgromadzonych i przedstawił podsumowanie dotychczasowej działalności naukowej Wydziału, jak również zakreślił plany na przyszłość.

Rektor prof. Marek Krawczyk odwołał się w swoim wystąpieniu zarówno do osiągnięć naukowych Wydziału, jak również do 50-lecia uzyskania dyplomów oraz do Postaci prof. Teodora Zawadowskiego, którego Rodzina – Syn Jacek oraz kuzyn, wybitny matematyk – prof. Wacław Zawadowski obecna była podczas Konferencji.
„W tym roku wspomnimy Postać, zmarłego w lipcu, prof. Teodora Zawadowskiego. Pan Profesor był Prodziekanem Wydziału w latach 1972-1981. Był kierownikiem Zakładu Chemii Ogólnej Wydziału Ogólnolekarskiego w latach 1973-1996. Pełnił również funkcję Zastępy Dyrektora Instytutu Nauki o Leku. Z Uczelnią związany był przez 43 lata: od czasów studiów, które ukończył  w roku 1953, aż do przejścia na emeryturę w roku 1996. To jest bardzo cenne, że nie zapominamy o tych, którzy tworzyli naszą Uczelnię, a przecież uczniowie Pana Profesora Teodora Zawadowskiego są wśród obecnych pracowników i I Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmaceutycznego. Dalej rozwijają naukę. Historia toczy się dalej, ale warto pamiętać o korzeniach.” – mówili Rektor.

Biografię Pana Profesora Teodora Zawadowskiego, bogato ilustrowaną zdjęciami rodzinnymi, przywołała w swojej prezentacji dr hab. Jadwiga Turło.

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska przedstawiła prezentację nt. „Farmaceuta kliniczny – osoba niezbędna dla bezpieczeństwa nowoczesnej farmakoterapii klinicznej!”,  prof. Krzysztof J. Filipiak nt. „Kiedy współpraca lekarz – farmaceuta kliniczny jest konieczna? Spojrzenie kardiologa”.

Drugiej Sesji przewodziła Prodziekan ds. Nauki dr hab. Magdalena Bujalska-Zadrożny, która podsumowała dorobek naukowy Wydziału Farmaceutycznego. Następnie zaprezentowane zostały wybrane granty prowadzone w Wydziale:

1. Od nanotechnologii do nanomedycyny prof. dr hab. Ireneusz Grudziński, Zakład Toksykologii

2. Metody szacowania kosztów pośrednich choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy – znaczenie w procesie oceny farmakoekonomicznej technologii medycznych prof. dr hab. Tomasz Hermanowski, Zakład Farmakoekonomiki

3. Ocena zanieczyszczenia Wisły w rejonie Warszawy substancjami czynnymi leków oraz ich metabolitami dr hab. Grzegorz Nałęcz- Jawecki, Zakład Badania Środowiska

4. Znaczenie strategii ograniczonej liczby próbek w optymalizacji terapii immunosupresyjnej dr hab. Tomasz Pawiński, Zakład Chemii Leków

5. Wpływ sprzężonych dienów kwasu linolowego na zawartość metabolitów kwasów tłuszczowych w surowicy krwi i nowotworach wywołanych u szczurów dr hab. Andrzej Tokarz, Zakład Bromatologii

6. Badania mechanizmów działania i skuteczności terapeutycznej preparatu Salol dr Małgorzata Bogucka, Zakład Bioanalizy i Analizy Leków

7. Ocena wpływu wybranych substancji pochodzenia naturalnego na komórki macierzyste śródbłonka poddane działaniu angiotensyny II dr Andrzej Parzonko, Katedra Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii

8. Wroniec widlasty Huperzia selago w kulturze in vitro jako źródło hupercyny A i innych alkaloidów mających aktywność inhibitorów acetylocholin esterazy dr Wojciech Szypuła, Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej

9. Porównanie wpływu oleuropeiny i jej dialdehydowej pochodnej oleaceiny na funkcje ludzkich neutrofili mgr Monika Czerwińska, Katedra Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii

Konferencja była także okazją do prezentacji inicjatyw prowadzonych w Wydziale:

1. Ocena czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Narodowego Alertu Cholesterolowego dr Sławomir Białek, Katedra Biochemii i Chemii Klinicznej