XXIII Sesja Noblowska I Wydziału Lekarskiego

2 grudnia 2013 roku w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się XXIII Sesja Noblowska organizowana tradycyjnie przez Dziekana I Wydziału Lekarskiego naszej Uczelni.

Wyjątkowy w roku wieczór naukowy, będący hołdem dla badaczy, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, prowadził Dziekan prof. Mirosław Wielgoś. W Sesji uczestniczyły władze rektorskie z Rektorem prof. Markiem Krawczykiem na czele.

„Nie wyobrażam sobie początku grudnia bez tego wydarzenia, które gromadzi najwyższe Władze Uczelni, członków Rady I Wydziału Lekarskiego, przedstawicieli wszystkich bratnich Wydziałów, pracowników administracji Uczelni, Studentów oraz liczne rzesze zaproszonych Gości i sympatyków zarówno naszego Uniwersytetu i Wydziału, jak też szczególnie tej uroczystości” – mówił w swoim wystąpieniu Dziekan prof. Mirosław Wielgoś i kontynuował: „Czym jest Nagroda Nobla? Jest to z pewnością wielki symbol uznania wspaniałych dokonań – z zakresu kilku dziedzin nauki (fizyka oraz chemia, fizjologia lub medycyna), literatury, ekonomii oraz walki o pokój na świecie i braterstwo narodów. Przyznawana jest ona corocznie począwszy od roku 1901. Każda osoba, uhonorowana Nagrodą Nobla, na zawsze wchodzi do Panteonu Nieśmiertelnych”.

Rektor prof. Marek Krawczyk nawiązał do laureatów z roku 2013: „Tegoroczni nobliści dwaj Amerykanie – James Rothman, Randy Schekman oraz Niemiec Thomas Südhof – już w latach 70. XX w. rozpoczęli badania, które doprowadziły do lepszego zrozumienia, w jaki sposób funkcjonują najbardziej skomplikowane fabryki na Ziemi – komórki naszego organizmu. Wszyscy trzej nobliści pracują w Stanach Zjednoczonych: James Rothman na Yale Universityw New Haven, Randy Schekman na University of California w Berkeley, a Thomas Südhof od 2008 r. na Stanford University. Obydwaj Amerykanie w 2002 r. byli laureatami nagrody Laskara, którą, jak wiemy, często honorowani są późniejsi nobliści”.

Wykładowcami XXIII Sesji były:

• dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, która wygłosiła wykład: „Nagroda Nobla dla Jamesa E. Rothmana, Randy’ego W. Schekmana, Thomasa C. Südhofa – przełomowe odkrycia w dziedzinie fizjologii komórki” oraz
  • prof. dr hab. Joanna B. Strosznajder, która wygłosiła wykład „Nagroda Nobla 2013. Mechanizmy regulujące transport i fuzję pęcherzyków. Znaczenie w patomechanizmie chorób neurologicznych”.

Wieczór umilił koncert w wykonaniu Mirosława Niewiadomskiego, Pauliny Janczak i Kordiana Kacperskiego.

mgr Marta Wojtach
rzecznik prasowy Uczelni