Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

100-lecie Szpitala im. Księżnej Anny Mazowieckiej

Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia.

Z tej okazji w weekend – 8 i 9 grudnia br. – pracownicy i przyjaciele uczelnianej Lecznicy spotkali się na Jubileuszowej Gali oraz poprzedzającym ją sympozjum naukowym pod tytułem „Nowoczesny szpital położniczo-ginekologiczny – szczęśliwe macierzyństwo".

Podczas niedzielnej Gali w Filharmonii Narodowej życzenia dla całego Zespołu Szpitala na Karowej z Dyrektorem dr hab. Romanem Smolarczykiem przekazał Rektor prof. Marek Krawczyk.
„Dzisiaj świętujemy setne urodziny Szpitala na Karowej, jak mówią o nim pacjentki i my wszyscy. W tym niezwykłym miejscu na świat przyszły tysiące dzieci. Temu szpitalowi życie zawodowe poświęciło wielu wybitnych medyków.
To Lecznica, która kształciła i kształci znakomitych lekarzy i wybitnych specjalistów. Losy Placówki choć burzliwe, jak dzieje naszego miasta, zawsze były ściśle związane z nauczaniem studentów medycyny. W murach Szpitala uczą się zawodu kolejne roczniki studentów medycyny. Przeprowadzono w nim wiele przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Od listopada 2001 roku nasza Uczelnia jest podmiotem tworzącym placówkę.
Każdego roku w Szpitalu, który zatrudnia 555 osób, hospitalizowanych jest ponad 20 tysięcy pacjentek, w poradniach udzielanych jest blisko 30 tysięcy porad ambulatoryjnych. Rocznie rodzi się w nim blisko 3,5 tysiąca dzieci.
Te dane pokazują, jak znacząca rolę pełni nasz uniwersytecki Szpital w systemie ochrony zdrowia.
Znakomita renoma tej Lecznicy jest wynikiem pracy wielu wspaniałych Postaci, które przez wiek istnienia Placówkę tworzyły. To osoby związane z naszą Uczelnią”
. – mówił Rektor podczas rocznicowej Gali.

O największych osiągnięciach Szpitala opowiedział profesor Krzysztof Czajkowski. Podczas Gali zasłużeni pracownicy Lecznicy otrzymali państwowe odznaczenia, wręczono również medale jubileuszowe oraz statuetki Księżnej Anny Mazowieckiej.

Jubileusz 100-lecia Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej objęła patronatem małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter