Uczelniane Spotkanie Wigilijne

20 grudnia 2011 roku Pracownicy i Przyjaciele naszej Uczelni spotkali się na tradycyjnym Spotkaniu Wigilijnym.

Gościliśmy Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pana Stanisława Karczewskiego, wiceministrów zdrowia: Cezarego Rzemka i Andrzeja Włodarczyka, byłego wiceministra zdrowia, dra Adama Fronczaka, wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Konstantego Radziwiłła, wiceprezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Krzysztofa Makucha. Obecni byli Rektorzy naszej Uczelni: prof. Bogdan Pruszyński, prof. Jerzy Szczerbań, prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Andrzej Górski.

Na to wyjątkowe spotkanie w roku do Uczelni przybyli: ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak – Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, który przyniósł do Uczelni „światełko betlejemskie”, wielki Przyjaciel naszej społeczności ksiądz Józef Jachimczak, Proboszcz uczelnianej Parafii pw. Opatrzności Bożej ksiądz kanonik Tadeusz Aleksandrowicz oraz reprezentujący Wielce Błogosławionego Sawę – Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski ks. dr Doroteusz Sawicki i ks. dr Andrzej Baczyński.

Wigilijne spotkanie, którego gospodarzem był Rektor prof. Marek Krawczyk rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu uczelnianego Chóru pod dyrekcją Daniela Synowca.

Następnie ze słowami do zebranych w Auli zwrócił się Rektor prof. Marek Krawczyk: „Wieczór Wigilijny jest najbardziej uroczystym, a jednocześnie najbardziej wzruszającym wieczorem całego roku. Wigilia to biały obrus, karp, uśmiechnięte twarze przy stole. To czas radości i czas przebaczenia”- mówił Rektor, który przywołał także słowa Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział:

„Ludziom dojrzałym
Kościół stawia przed oczy Dziewicę,
pokazuje żłóbek, sianko,
aby poważni i mądrzy ludzie
stali się jako dzieci,
bo to jest największa mądrość.”

Rektor nawiązał do tradycji Świąt Bożego Narodzenia: do dzielenia się opłatkiem, ubierania choinki, pierwszej gwiazdki, śpiewania kolęd. Podkreślał, że „Gwiazdka jest tym cenniejsza, o ile służy wybaczaniu, szczerym rozmowom i życzeniom płynącym prosto z serca”.

Z wigilijnym przesłaniem zwrócił się do uczelnianej rodziny ksiądz prof. Stanisław Warzeszak, który bardzo silnie podkreślał mistycyzm tych Świąt oraz  ich rodzinny charakter. Słowo Boże odczytał ks. kanonik Tadeusz Aleksandrowicz, a następnie opłatki, którymi później dzielili się uczestniczy spotkania, zostały poświęcone i pobłogosławione.

Rektor symbolicznie przełamał się opłatkiem z ks. prof. Stanisławem Warzeszakiem, po czym już poza Aulą, uczestnicy wigilijnego spotkania dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, częstowali się wigilijnymi daniami. Każdy otrzymał również podarunek świąteczny od Rektora.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy