Seminarium „Aspekty zdrowia reprodukcyjnego kobiet w różnych kontekstach kulturowych”

„Aspekty zdrowia reprodukcyjnego kobiet w różnych kontekstach kulturowych” to tytuł seminarium, które odbyło się 16 grudnia w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z inicjatywy Fundacji „Kultury Świata” oraz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, Centrum Charytatywno – Wolontariackiego „Solidarni”, pod patronatem prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM.

Spotkanie było skierowane do przedstawicieli służby zdrowia, osób zainteresowanych międzynarodową współpracą na rzecz rozwoju oraz aktywistek/ów organizacji broniących praw kobiet i działających na rzecz poprawy sytuacji w służbie zdrowia w Polsce i zagranicą.

W seminarium wzięli udział oddani działacze i działaczki na rzecz humanitarnego rodzenia, którzy swoją służbą promują pracę dla najbardziej potrzebujących. W trakcie spotkania odbyła się telekonferencja z Moniką Nowicką z Centrum Charytatywno – Wolontariackiego „Solidarni”, która pracuje w tanzańskiej przychodni misyjnej w Bugisi, która opowiedziała o swoich trudach, ale i ogromnej satysfakcji płynącej ze świadczenia pomocy tanzańskim kobietom. Swoimi przeżyciami z Kliniki Matki i Dziecka w Kiabakari (Tanzania) podzielił się Mateusz Cofta z Fundacji „Redemptioris Misio”. Ewa Prokop z Fundacji „MaterCare” zaprezentowała Plan Marshalla dla matek w krajach rozwijających się, a Barbara Baranowska z Fundacji „Rodzić po ludzku” opowiedziała o doświadczeniach cudzoziemek rodzących w Polsce.

Seminarium było także zapowiedzią wystawy zatytułowanej „Położna w świecie Sakuma”, którą można obejrzeć w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.