II Sesja Naukowa II Wydziału Lekarskiego

9 grudnia br. w Sali Senatu odbyła się II Sesja Naukowa II Wydziału Lekarskiego, na której zaprezentowano monografię uhonorowaną nagrodą Ministerstwa Zdrowia, a także prace naukowe nagrodzone przez JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wyróżnione prace doktorskie.

Uczestników spotkania powitał gospodarz wydarzenia: Dziekan II Wydziału Lekarskiego – prof. Jerzy A. Polański. W imieniu JM Rektora Uczelni – prof. Marka Krawczyka za zaproszenie do udziału w Sesji podziękowała Prorektor ds. Kadr – prof. Anna Kamińska, która podkreśliła, że to spotkanie to szansa na zademonstrowanie potencjału badawczego pracowników jednostek II Wydziału Lekarskiego oraz doskonała okazja do wymiany poglądów naukowych.

W I części Sesji dr hab. n. med. prof. nadzw. Jacek Dąbała - kierownik Katedry Warsztatu Medialnego i Aksjologii na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił wykład zatytułowany „Znaczenie komunikacji w praktyce lekarskiej”. W II części zaprezentowano monografię nagrodzoną przez Ministra Zdrowia za 2011 rok autorstwa prof. Anny Czech oraz prof. Jana Tatonia, zatytułowaną „Insulinoterapia cukrzycy oparta na patofizjologii – EBM”. Następnie prof. Jan Tatoń wygłosił referat „Patofizjologia układu wyspowego trzustki w kształtowaniu insulinoterapii cukrzycy – EBM”, a prof. Anna Czech wykład „Insulinoterapia cukrzycy – cele, wskazania, algorytmy”. Część III Sesji poświęcona była prezentacji wybranych prac nagrodzonych przez JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: studium „Zastosowanie czynników wzrostu w leczeniu chorób ścięgien i mięśni” autorstwa prof. dr. hab. n. med. Jarosława Deszczyńskiego, dr. hab. n. med. Artura Stolarczyka, dr. n. med. Łukasza Nagraby i lek. Tomasza Mitka oraz studium „Cykl prac na temat czynności lewej komory serca u dzieci po korekcji koarktacji aorty” autorstwa prof. dr n. med. Bożeny Werner oraz dr. n. med. Tomasza Floriańczyka.

W ostatniej części Sympozjum zaprezentowano pięć wyróżnionych rozpraw doktorskich:

„Standardy stosowania statyn w Polsce w świetle wyników badania 3ST-POL” – dr n. med. Daniel Śliż, promotor – dr hab. n. med. prof. nadzw. Artur Mamcarz

„Badanie ultrasonograficzne jelit z dożylnym podaniem środka kontrastującego w ocenie aktywności choroby Leśniowskiego-Crohna” – dr n. med. Anna Cybulska, promotor – dr hab. med. Kazimierz Szopiński

„Hodowla i próby zastosowań komórek progenitorowych nabłonka owodni w inżynierii tkankowej” – dr n. med. Arkadiusz Gawryluk, promotor – dr hab. med. Bartłomiej Noszczyk

„Badanie zależności pomiędzy stężeniem hemoglobiny i wartościami hematokrytu a rozwojem sieci kosmyków łożyska ze szczególnym uwzględnieniem ekspresji receptorów dla naczyniowego śródbłonkowego czynnika wzrostu (VEGF) i łożyskowego czynnika wzrostu (PIGF)” – dr n. med. Aleksandra Stangret, promotor – dr hab. med. Dariusz Szukiewicz

„Analiza odległej skuteczności zabiegów elektrosekcji wykonywanych w jamie macicy” – dr n. med. Seweryn Trojanowski, promotor – prof. dr hab. med. Jerzy Stelmachów

Fot. Wanda Widomska

II Sesja Naukowa II Wydziału Lekarskiego