Scientific writing workshop

I Katedra i Klinika Kardiologii zaprasza wszystkich studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na drugą edycję warsztatów „Scientific writing workshop”, które poprowadzi Profesor Jędrzej Kosiuk z Uniwersytetu w Lipsku wizytujący na WUM w ramach projektu WUM Akademia Innowacyjnej Dydaktyki

Kiedy? 8 marca 2019 r., start 9.00
Gdzie? Sala wykładowa nr 8 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Uwaga! Liczba miejsc limitowana – bardzo prosimy o wysłanie krótkiego zgłoszenia na adres: biurojakosci@wum.edu.pl

Ist Department and Clinic of Cardiology invites all the students for the second edition of the Scientific writing workshop with Prof. Jedrzej Kosiuk, the Visiting Professor from the University of Leipzig. The workshop is a one day crash course focusing on helping students to make their first steps in science. It provides practical tips&tricks addressing issues like finding inspiration, suitable study design or a wise pick of a target journal. It is addressed to both medical students as well to young scientist and academics.

When: 8th March 2019, start 9.00

Where: room no 8, Library and Information Centre MUW, 63 Żwirki i Wigury Street.

The workshop will be held in English.

Limited places available – please register early via biurojakosci@wum.edu.pl

The workshop is organized within „MUW Academy of Innovative Didactics” project, funded under the PO WER programme 2014-2020 operating within European Union Social Fund.