Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Czwartki Chirurgiczne"

Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Czwartki Chirurgiczne" jest cykliczna konferencją, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów medycyny. We czwartek 07.12.2017 o godzinie 18:00 w Sali Wykładowej im. prof. Paszkiewicza w Collegium Anatomicum WUM w Warszawie odbędzie sie juz XXIX edycja tej Konferencji pt.” Innowacyjne metody chirurgiczne”. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego konferencji jest Maciej Kostewicz.

Organizatorem „Czwartków Chirurgicznych” jest Studenckie Koło Naukowe działające przy Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Szpitala Praskiego. Konferencje objęte są patronatem: JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, Oddziału Warszawskiego, Towarzystwa Chirurgów Polskich i Studenckiego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2007-2017r. odbyło się 28 edycji „Czwartków Chirurgicznych” poświęconych zagadnieniom: tętniaków aorty brzusznej, nowotworów jelita grubego, krwawienia z przewodu pokarmowego, leczenia ran przewlekłych, raka żołądka, zastosowania laparoskopii w chirurgii, urazów czaszkowo-mózgowych, ostrych schorzeń jamy brzusznej, przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, raka nerki, raka trzustki, roli chirurga w leczeniu schyłkowej niewydolności nerek, raka płuca, raka piersi, chorób kanału odbytu, ostrego brzucha, chirurgii plastycznej, wypadkom komunikacyjnym, chirurgii endokrynologicznej, nowoczesnym metodom leczenia nowotworów wątroby, chirurgii endoskopowej, kardiologii interwencyjnej, żylaków kończyn dolnych, tętniaków tętnic obwodowych, chirurgii urazowej.

W trakcie konferencji prezentowanych jest 7-10 prac poglądowych, opisów przypadków, przygotowanych przez przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych. Streszczenia wystąpień studenckich publikowane są w książeczce streszczeń, wydawanej przez Oficynę Wydawniczą WUM. Na każdą prezentację przewidziane jest maksimum 14 minut.  Komitet Naukowy komentuje każde wystąpienie i udziela odpowiedzi na pytania studentów. W Komitecie Naukowym na stałe zasiada Opiekun Czwartków Chirurgicznych prof. Waldemar Kostewicz, od niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. O przewodniczenie Komitetowi Naukowemu prosimy uznanych w danej dziedzinie specjalistów. Mieliśmy zaszczyt gościć prof. Ireneusza W. Krasnodębskiego, prof. Andrzeja Borówkę, prof. Jacka Szmidta, prof. Tadeusza M. Orłowskiego, prof. Marka Maruszyńskiego, prof. Krzysztofa Bieleckiego, doc. Małgorzatę Kołodziejczak, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, prof. Piotra Andziaka, prof. Sławomira Nazarewskiego. Do Komitetu Naukowego zapraszamy również Opiekunów prezentowanych prac. W trakcie obrad studenci- słuchacze wybierają najlepszą ich zdaniem pracę studencką. Zwycięzca otrzymuje nagrodę ufundowaną przez sponsorów.

XXX Edycja Studenckiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Czwartki Chirurgiczne", która odbędzie sie latem 2018 roku. Konferencja bedzie podzielona na dwie sesje ortopedię i rehabilitacje  oraz chirurgię/neurologie/rehabilitacje.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na naszej stronie http://czwartkichirurgiczne.wum.edu.pl.