Opracowana przez naukowców WUM metoda leczenia wchodzi w fazę wdrożenia

Badacze z WUM zrealizują projekt badawczo-wdrożeniowy leczenia niewydolności oddychania w przebiegu COVID-19 z zastosowaniem hełmu oraz nieinwazyjnego wspomagania wentylacji i wysokoprzepływowej tlenoterapii. 

28 grudnia 2020 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu na projekty badawcze złożone w ramach przedsięwzięcia "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19". Wśród 31 projektów, które otrzymały pozytywna ocenę i zostały zakwalifikowane do finansowania jest projekt zespołu badaczy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie realizowany w konsorcjum z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Autorami projektu i osobami, które pokierują jego realizacją są lek. Łukasz Wróblewski z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM i prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM. 

Celem projektu jest zaprojektowanie i skonstruowanie optymalnego hełmu do leczenia ostrej hipoksemicznej niewydolności oddychania wraz z urządzeniami dostarczającymi tlen i wytwarzającymi dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych oraz ocena skuteczności i bezpieczeństwa leczenia z wykorzystaniem tych urządzeń. Wśród peryferyjnych urządzeń przystosowanych do współpracy z hełmem należy w szczególności wymienić aparat do utrzymywania dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych z systemem monitorowania warunków wewnątrz hełmu oraz wskaźników funkcji życiowych. Sygnały z tych urządzeń będą wykorzystane do płynnej kontroli parametrów tlenoterapii. Po uzyskaniu certyfikacji i opracowaniu standardów urządzenia te będą mogły mieć zastosowanie w terapii niewydolności oddechowej zarówno w przebiegu COVID-19, jak i w innych chorobach układu oddechowego.

 

Zdjęcia Dział Fotomedyczny WUM