O kondycji psychicznej studentów uczelni medycznych

"U studentów ostatnich lat częściej uruchamiają się trudności dotyczące wyobrażeń o własnym funkcjonowaniu w świecie po ukończeniu studiów. Ponadto różne sytuacje trudne i ważne wydarzenia życiowe, jakich doświadczają studenci – wyzwania wiążące się ze studiowaniem i zmianą miejsca zamieszkania, trudności w związkach romantycznych, obciążające relacje rodzinne, poważna choroba lub śmierć w rodzinie – wymagają uruchomienia zasobów adaptacyjnych i odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem. W sytuacji ich niedoboru oraz przy trudnościach w samoregulacji emocji, dochodzi do kryzysu" mówi dr Magdalena Łazarewicz z Zakład Psychologii i Komunikacji Medycznej WUM, kierownik Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej WUM.

Rozmowa dr Magdaleny Łazarewicz z Ewą Szarkowską ukazała się 24 stycznia br. na portalu medexpress.pl

Badania prowadzone na Zakładzie Psychologii i Komunikacji Medycznej WUM wykazały, że ponad 25% studentów zagranicznych i 30% studentów naszej Uczelni z Polski często czuje się samotnie, zmaga się z barierami językowymi, trudnościami w komunikacji i problemami związanymi z organizacją życia codziennego. Studenci borykają się z wyzwaniami wiążącymi się z wyprowadzeniem z domu rodzinnego i usamodzielnieniem, czy przystosowaniem do nowego otoczenia. Wszyscy studenci WUM przeżywający problemy natury osobistej mogą zgłaszać się do Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej, kiedy czują, że rozmowa z psychologiem mogłaby im pomóc. Uniwersytecka Poradnia Psychologiczna bezpłatnie udziela porad i świadczy pomoc dla wszystkich studentów WUM. Usługi oferowane przez Poradnię obejmują poradnictwo psychologiczne, coaching, trening biofeedback nakierowany na zwiększenie efektywności radzenia sobie ze stresem oraz konsultacje seksuologiczne.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM