Naukowcy Uczelni autorami ważnego odkrycia z dziedziny parazytologii

Dr hab. Daniel Młocicki, dr Rusłan Sałamatin, dr Agnieszka Sobczyk-Kopcioł i dr Anna Sulima Celińska z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM oraz prof. Rafał Płoski i dr Małgorzata Rydzanicz z Zakładu Genetyki Medycznej WUM, we współpracy z badaczami z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Dakoty Północnej w USA, opisali genom tasiemca Hymenolepis diminuta.

Pasożyt ten uznawany jest za jeden z najważniejszych gatunków modelowych wykorzystywanych we współczesnej parazytologii eksperymentalnej i immunoparazytologii. Poznanie genomu oraz transkryptomu tego pasożyta może mieć fundamentalne znaczenie dla lepszego zrozumienia skomplikowanych procesów panujących w układzie pasożyt-żywiciel oraz przyczynić się do opracowania nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Aby uzyskać wysokiej jakości wyniki autorzy zastosowali podejście zwane sekwencjonowaniem hybrydowym, polegające na połączeniu wyników uzyskanych różnymi metodami sekwencjonowania.

Szczegółowe wyniki projektu, którym kierował dr hab. Daniel Młocicki, można znaleźć w artykule “Hybrid de novo whole-genome assembly and annotation of the model tapeworm Hymenolepis diminuta”, który ukazał się 3 grudnia w Scientific Data.

https://www.nature.com/articles/s41597-019-0311-3