Informacja Rektora WUM na temat funkcjonowania Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W związku z rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM (UCS WUM) informuję, że: Uniwersytet jest właścicielem nieruchomości, na której powstało UCS WUM. Inwestycja była finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i środków własnych Uniwersytetu. Nie były i nie są planowane jakiekolwiek zmiany dotyczące przeniesienia własności tej nieruchomości na Centrum Medyczne WUM sp. z o.o. Podmiotem leczniczym prowadzącym działalność w budynku UCS WUM jest Centrum Medyczne WUM sp. z o.o. - podmiot, którego Uniwersytet jest 100% właścicielem. Spółka ze środków własnych wyposażyła UCS WUM w aparaturę i sprzęt służące realizacji świadczeń zdrowotnych, dydaktyki i nauki.

Głównym celem działalności  UCS WUM jest realizacja zadań dydaktycznych, leczniczych i naukowych. W celu realizacji tych zadań WUM zawarł z Centrum Medycznym WUM sp. z o.o. następujące umowy:

• Umowę najmu części powierzchni UCS WUM przez Spółkę na cele administracyjne (łącznie  96,78 m2 ) - umowa została  zawarta po uzyskaniu zgody Ministerstwa Zdrowia.
  • Umowę o udostępnienie Uniwersytetowi jednostek organizacyjnych Centrum Medycznego WUM sp. z o.o. na potrzeby wykonywania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w zakresie Stomatologii. Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2018, poz.2190 j.t.) podmiot leczniczy utworzony lub prowadzony przez uczelnię medyczną wykonuje działalność leczniczą polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych i/lub polegającą na realizacji zadań dydaktycznych i  badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia oraz jest obowiązany do realizacji zadań polegających na kształceniu przed- i podyplomowym w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia.
  • Umowę współużytkowania zasadniczej części UCS WUM w celu realizacji zadań dydaktycznych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń, regulującą zasady rozliczeń kosztów funkcjonowania UCS WUM pomiędzy CM WUM sp. z o.o. a Uniwersytetem.

Zasady działalności UCS WUM, największego w Polsce i najnowocześniejszego w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologii, są w pełni transparentne, zgodne z prawem i służą z jednej strony przed- i podyplomowemu kształceniu kadr stomatologicznych oraz prowadzeniu zaawansowanych badań naukowych, z drugiej zaś strony kompleksowemu leczeniu pacjentów. Wszystkie zadania realizowane w ramach UCS WUM warunkowane są, oprócz pracy znakomitej kadry dydaktycznej i naukowej, także profesjonalnym zarządzaniem obiektem, co przekłada się także na szereg korzyści dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Mirosław Wielgoś