Centrum Badań Przedklinicznych

Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest międzydyscyplinarną, ogólnouczelnianą platformą otwartą na przedstawianie i realizację nowych pomysłów i rozwiązań oraz kształcącą i rozwijającą wykfalifikowaną kadrę młodych naukowców.
Głównym celem Centrum Badań Przedklinicznych WUM jest wspieranie rozwoju badań przedklinicznych i wprowadzenie ich osiągnięć do medycyny praktycznej.
Badania prowadzone w CBP skoncentrowane są przede wszystkim wokół najważniejszych chorób cywilizacyjnych, stwarzających zasadnicze problemy ekonomiczne i społeczne. Należą do nich choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, udar mózgu), choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zespoły otępienne), zespoły metaboliczne (cukrzyca, otyłość) i choroby nowotworowe.

Do głównych kierunków badań realizowanych w laboratoriach CBP należą:

• badania mechanizmów wywołujących zmiany ekspresji genów i białek, struktury molekularnej cząsteczek, dynamicznej przebudowy komórek i narządów
  • badania zaburzeń regulacji procesów fizjologicznych
  • wyjaśnianie przyczyn nieprawidłowej reakcji na leki w stanach patologicznych z uwzględnieniem oddziaływań środowiskowych
  • badania interakcji międzylekowej, farmakogenomiki i uwarunkowań farmakogenetycznych

Innowacyjne i nowoczesne laboratorium środowiskowe CBP jest miejscem współpracy zespołów badawczych z różnych dyscyplin naukowych. Centrum to zespół naukowców- specjalistów, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą, potwierdzoną licznymi zrealizowanymi i prowadzonymi grantami oraz publikacjami, są gwarantem sukcesu w rozwiązywaniu problemów badawczych.

W strukturze Centrum Badań Przedklinicznych utworzono 14 laboratoriów, zaprojektowanych do prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych z pogranicza medycyny, farmacji, biologii, chemii oraz fizyki.

• Laboratorium  Farmakodynamiki
  • Laboratorium Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii
  • Laboratorium Mikrobiologii Farmaceutycznej
  • Laboratorium Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej