2020 - Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej

Warszawski Uniwersytet Medyczny aktywnie włącza się w obchody, ustanowionego przez WHO w 2020 roku, Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej informując i promując o znaczeniu obu zawodów dla światowej opieki zdrowotnej, a także organizując wydarzenia aktywnie wspierające budowanie pozytywnej świadomości o tych profesjach.
Zachęcamy do obejrzenia filmu dr hab. Joanny Gotlib - Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu, w którym podkreśla wagę ustanowienia roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.
24 i 27 lutego odbyły się pierwsze dwa spotkania z cyklu warsztatów Evidence-Based Nursing ze specjalnym udziałem ekspertki EBN - prof. Tarji Kvist z University of Eastern Finland, Visiting Professor w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego w ramach programu WUM AID.
W czwartek, 20 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej oraz 200 rocznicy urodzin Florence Nightingale – angielskiej pielęgniarki uznawanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa odsłonięto gablotę ukazującą pamiątki ukazujące początki pielęgniarstwa, polskie prekursorki tego zawodu oraz materiały i sprzęt, jakim się posługiwały.
19 lutego 2020 r., w Auli Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się ogólnopolska konferencja pt.: „Zmniejszenie ryzyka zawodowego w pracy pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych”, zorganizowana przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM: Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej i Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego ogłaszają konkurs na najlepszy plakat poświęcony pracy pielęgniarki i położnej dla: studentów kierunku Pielęgniarstwo i Położnictwo oraz młodzieży zainteresowanej zawodem pielęgniarki i położnej. Prace mogą dotyczyć tematyki z zakresu roli pielęgniarki i położnej w opiece nad noworodkiem/niemowlęciem oraz wizji zawodu pielęgniarki i położnej w kontekście pracy z najmłodszymi pacjentami.

Aula A, Centrum Dydaktyczne WUM, ul. ks. Trojdena 2a
Organizator:
Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM, Studenckie Koło Naukowe Etyki oraz Studenckie Koło Naukowe Położnych działające przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno Położniczym WUM
Centrum Dydaktyczne WUM, ul. ks. Trojdena 2a
Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM
Lokalizacja:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wybrzeże Ludwika Pasteura 1, 50-367 Wrocław
Organizator:
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu