2020 - Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą SARS-CoV-2, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie uruchomiło punkt informacyjno-konsultacyjny dla pielęgniarek i położnych w zakresie zapobiegania i rozwiązywania problemów związanych z koronawirusem. Specjalna infolinia funkcjonuje od 14 marca 2020 r., w godz.: 9.00-21.00. Poprzez kontakt z przeszkolonymi wolontariuszami, pielęgniarki i położne mogą dowiedzieć się, jak w obliczu panującej pandemii zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych oraz pacjentów. Pod numery: 512 723 999 lub 530 553 324 może zadzwonić każdy pracownik służby zdrowia, nie tylko z oddziałów zakaźnych. Telekonsultacje we wspomnianym punkcie prowadzą również pracownicy Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, przedstawiciele zawodu pielęgniarskiego – dr Grażyna Wójcik (Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego) oraz mgr Kajetan Gawarecki.
Warszawski Uniwersytet Medyczny aktywnie włącza się w obchody, ustanowionego przez WHO w 2020 roku, Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej informując i promując o znaczeniu obu zawodów dla światowej opieki zdrowotnej, a także organizując wydarzenia aktywnie wspierające budowanie pozytywnej świadomości o tych profesjach.
Zachęcamy do obejrzenia filmu dr hab. Joanny Gotlib - Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu, w którym podkreśla wagę ustanowienia roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.
6 marca br. w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyły się warsztaty pt. „Dlaczego pielęgniarstwo to dobry wybór?” dla uczniów klas biologiczno-chemicznych z elementami ratownictwa medycznego z CLXII Liceum Ogólnokształcącego oraz klas ratowniczych LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie. Spotkanie poprowadziły studentki studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM: Anna Gąsior, Paulina Pergoł i Ewelina Pyzińska ze SKN Pielęgniarstwa Kliniczego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego WUM pod kierunkiem opiekun Koła - dr Leny Serafin.
Z okazji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM odbyła się wyjątkowa sesja zdjęciowa z udziałem studentów i absolwentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo.
5 marca reprezentantki Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa "Zacznij od Podstaw" w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 11 – “Na Kole” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy przeprowadziły akcję profilaktyczno-informacyjną dla osób odwiedzających czytelnię.

Aula A, Centrum Dydaktyczne WUM, ul. ks. Trojdena 2a
Organizator:
Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM, Studenckie Koło Naukowe Etyki oraz Studenckie Koło Naukowe Położnych działające przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno Położniczym WUM
Centrum Dydaktyczne WUM, ul. ks. Trojdena 2a
Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM
Lokalizacja:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wybrzeże Ludwika Pasteura 1, 50-367 Wrocław
Organizator:
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu