Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM

W dniu 2 lipca  br. w Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM kierowanej przez prof. dr. hab. Rafała Krenke przeprowadzono jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy na Mazowszu zabieg implantacji tunelowanego cewnika do jamy opłucnej (IPC - indwelling pleural catheter).

Pacjentem był 60-letni mężczyzna z nawracającym wysiękiem nowotworowym w opłucnej.   Wszczepienia cewnika dokonali prof. Rafał Krenke i dr Piotr Korczyński wraz z zespołem Ośrodka Pneumonologii Interwencyjnej.

Terapia z użyciem IPC jest coraz powszechniej stosowana jako metoda leczenia objawowego, nawracającego płynu w jamie opłucnej, w szczególności wysięku nowotworowego. Ocenia się, że liczba nowych przypadków nowotworowego wysięku w opłucnej w Polsce waha się pomiędzy 14 a 26 tysięcy. Ze względu na fakt, iż terapia systemowa wykazuje skuteczność tylko u znikomego odsetka chorych, leczenie objawowe odgrywa najważniejszą rolę. Wszczepienie IPC stanowi alternatywę w stosunku do innych metod leczenia, np. takich jak pleurodeza chemiczna. W odróżnieniu od pleurodezy, możliwość zastosowania IPC nie jest uwarunkowana stanem czynnościowym płuca i leczenie jest skuteczne także u chorych z tzw. uwięzionym płucem (ang. trapped lung). Zabieg jest stosunkowo prosty I wymaga jedynie krótkotrwałej hospitalizacji. Zaletą leczenia za pomocą IPC jest więc szybki powrót chorego do domu I możliwość samodzielnego drenażu płynu. Niedawne badania wykazały, że takie leczenie pozwala  skutecznie ograniczyć objawy związane z obecnością płynu w opłucnej (głównie duszność), a u części pacjentów prowadzi do samoistnej pleurodezy, co umożliwia usunięcie drenu po kilku/kilkunastu tygodniach. Pomimo wyżej wymienionych korzyści leczenie za pomocą IPC było do niedawna niedostępne w Polsce.
Dwa pierwsze zabiegi przeprowadzono w ostatnich tygodniach na Śląsku, zabieg wykonany w Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jest pierwszym tego typu zabiegiem przeprowadzonym w centralnej Polsce. Cewnik wraz z oprzyrządowaniem został zakupiony ze środków naukowych Kliniki, która jest wiodącym Polskim ośrodkiem w zakresie chorób opłucnej.

W przypadku chęci dodatkowych informacji lub skierowania chorych do leczenia za pomocą IPC zapraszamy do kontaktu opi@spcsk.pl

 

 

Zespół Ośrodka Pneumonologii Interwencyjnej

Zdjęcia: Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM

Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM 01.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  02.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  03.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  04.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  05.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  06.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM 07.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  08.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM 09.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM 10.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM 11.jpg
Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej dostępna w UCK WUM  12.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter