Ogólnopolska Konferencja „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”

Biblioteka Główna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowały, w dniach 25-26 października, konferencję poświęconą wykorzystaniu przestrzeni bibliotecznej.

W imieniu organizatorów, spotkanie otworzyły dyrektor Biblioteki Głównej WUM – Irmina Utrata oraz Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska - przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli m.in. Elżbieta Stefańczyk - horonowy członek i była przewodnicząca SBP, a zarazem pomysłodawczyni konferencji, Małgorzata Kurek - przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grażyna Kristensen-Spiechowicz – wicedyrektor Biblioteki Narodowej oraz Jakub Pacześnik – przedstawiciel Instytutu Książki.

Podczas dwóch dni konferencji zorganizowano 6 sesji tematycznych, w trakcie których przeanalizowano zmiany zachodzące w bibliotekach szkolnych, pedagogicznych i miejskich Wydarzenie było okazją, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, jak przeobrazić przestrzeń biblioteczną czyniąc z niej miejsce otwarte dla wszystkich, lokalne centrum edukacji i kultury. Odrębne miejsce poświęcono zmianom zachodzącym w akademickich bibliotekach medycznych. Pokazano przykłady najnowszych udanych realizacji architektonicznych, w tym modernizacji bibliotek. Prelegenci poruszyli także kwestie związane z wykorzystaniem nowych technologii i środków przekazu zarówno w tradycyjnej przestrzeni jak i tej wirtualnej oraz temat designu w sieci. Podsumowanie konferencji wypełniły zagadnienia dotyczące funkcjonalności przestrzeni bibliotecznej, niestandardowych pomysłów architektonicznych i błędów, które popełniono w budownictwie bibliotecznym po 89 r.

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i menedżerowie bibliotek, architekci, bibliotekarze, specjaliści IT, którzy pracują, łącząc przestrzeń realną i wirtualną i tworzą ciekawą i komplementarną ofertę dla czytelników.

Była to czwarta edycja cyklicznego wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2008 roku w Kielcach.

Fot. Wanda Wiodmska, Tomasz Jędrzejewski

IV konferencja Bibliotekarzy01.jpg