Pionierskie zabiegi implantacji stentgraftu do aorty brzusznej

25 października br. zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (SPCSK przy ul. Banacha 1a), kierowanej przez prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Gałązkę, przeprowadził drugą i trzecią w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie przełomową operację implantacji stentgraftów do tętniaków aorty brzusznej przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej rzeczywistości (Microsoft HoloLens) - obrazowania holograficznego 3D naczyń pacjenta.

Obie operacje przeprowadził zespół medyczny, w składzie: dr Małgorzata Szostek, dr Wawrzyniec Jakuczun, dr Natalia Wrzesińska i dr Sebastian Willenberg; anestezjolodzy: dr Remigiusz Gelo, dr Barbara Kazanecka oraz Zuzanna Rosa; radiolodzy: Anna Rychlińska i Alicja Myślińska, oraz instrumentariuszki: Edyta Gnich i Ewelina Kamińska. Od strony technicznej nad zabiegami czuwali Bartosz Machura i Krzysztof Janc z firmy MedApp z Krakowa.

Pacjentami byli: 79 - letni mężczyzna i 74- letnia kobieta z tętniakiem aorty brzusznej, u których wykonano wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaka  - implantację stentgraftu do aorty brzusznej przy wykorzystaniu w trakcie zabiegu nowatorskich gogli z rozszerzoną rzeczywistością  - wykonanych przez Microsoft HoloLens. Aplikacja medyczna stworzona przez polską firmę MedApp dla Microsoft HoloLens umożliwiła obserwację podczas zabiegu wyświetlanego w dowolnym miejscu i ułożeniu hologramu z rekonstrukcją trójwymiarową naczyń pacjentów. W przyszłości podobne obrazowanie może ułatwiać zabiegi wewnątrznaczyniowe oraz skracać ich czas.

Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń WUM zajmuje się zabiegami wysokospecjalistycznymi w zakresie niedokrwienia mózgu i kończyn, tętniaków aorty, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego oraz chirurgii endokrynnej (zasięg ogólnokrajowy). W ciągu roku w Klinice leczy się ok. 2300 chorych (w tym ok. 1100 z chorobami naczyń obwodowych). W oddziale pracuje zespół bardzo doświadczonych chirurgów, zapewniających wysoki poziom leczenia.

Kilka dni wcześniej podobny zabieg wykonany został w Szczecinie, również z pomocą i przy wykorzystaniu technologii firmy MedApp.

Dr Natalia Wrzesińska
Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń WUM