Praktyczny kurs chirurgii dla studentów „Chirurgiczne techniki implantacji protez zastawkowych serca”

26 marca 2018 r. w Klinice Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez dr. hab. med. Piotra Hendzla, odbył się kurs dla studentów „Chirurgiczne techniki implantacji protez zastawkowych serca”, realizowany w porozumieniu z Dziekanem I Wydziału Lekarskiego prof. Pawłem Włodarskim.

Organizatorami spotkania byli lekarze Kliniki Kardiochirurgii: dr Radosław Wilimski (opiekun Studenckiego Koła Naukowego), dr Paweł Czub, dr Adam Arendarczyk oraz przedstawiciele firmy Ethicon: Anna Piasecka, Marta Rojek i Aleksandra Dudzisz.

Studenci biorący udział w kursie samodzielnie wymienili zastawkę aortalną na protezę zastawkową dzięki wykorzystaniu symulatora zalecanego przez European Association For Cardio-Thoracic Surgery,  stosowanego w edukacji rezydentów kardiochirurgii - Devotini Aortic Valve Simulator. Przedstawiono również najnowsze informacje dotyczące materiałów szewnych stosowanych w kardiochirurgii. Podczas kolejnego kursu studenci będą mieli okazję samodzielnie wykonać plastykę zastawki dwudzielnej z użyciem sztucznego pierścienia mitralnego na symulatorze Verberkmoes Mitral Sim.

Kurs był unikalnym, praktycznym wprowadzeniem młodych lekarzy w problematykę technik chirurgicznych stosowanych podczas operacyjnego leczenia wad zastawkowych serca.

Fot. Tomasz Jędrzejewski

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]