Uroczysta Msza Św. z okazji 100-lecia śmierci Prof. Józefa Polikarpa Brudzińskiego

W niedzielę 17.12.2017 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie władze rektorskie dwóch uniwersytetów reprezentowane przez Panią Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego (UW) – prof. UW dr hab. Jolantę Choińską-Mikę oraz Pana Prorektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dra hab. med. Krzysztofa J. Filipiaka uczestniczyły w mszy świętej odprawianej w przededniu 100-lecia śmierci pierwszego rektora UW – prof. Józefa Polikarpa Brudzińskiego.

Prof. Józef Polikarp Brudziński (ur. 1874, zm. 1917) to wybitny lekarz, pediatra i neurolog, profesor Wydziału Lekarskiego UW. Po raz pierwszy w literaturze światowej opisał szereg objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (objaw Brudzińskiego), był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, pierwszym rektorem reaktywowanego w 1915 roku polskojęzycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

We mszy świętej uczestniczyła rodzina Profesora Brudzińskiego z Polski i z zagranicy.

Fot. Jarosław Oktaba

A001.jpg