II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Komunikacja w medycynie"

W dniach od 27 i 28 br. października odbyła się druga edycja ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej komunikacji w medycynie. Wydarzenie zostało objęte patronatem JM Rektora WUM – prof. Mirosława Wielgosia oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

W imieniu gospodarzy uczestników spotkania przywitał przewodniczący Komitetu Naukowego – prof. Tomasz Pasierski.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbara Górnicka. W imieniu Władz Uczelni skierowała do organizatorów gratulacje i słowa uznania za przygotowanie wydarzenia. Doceniła fakt, że rozbudowany program mający interdyscyplinarny charakter, obejmuje różnorodne aspekty komunikacji i pokazuje jej złożony charakter. Podkreśliła także, że problematyka spotkania unaocznia  fakt, że umiejętności komunikacyjne to szereg technik, których można się nauczyć. Prof. Barbara Górnicka wyraziła nadzieję, że spotkanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie uczyć się w Polsce komunikowania z pacjentami, tak aby dobre relacje pomiędzy chorymi a personelem medycznym podnosiły efektywność procesu leczenia.

Do przybyłych zwrócili się także  prof. Marek Kulus – przewodniczący Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego PAN oraz dr Katarzyna Jankowska - prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej. Spotkanie poprowadziła wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego - dr Antonina Doroszewska.

Konferencja składała się z części naukowo-badawczej, dydaktycznej i warsztatowo-szkoleniowej. W ramach pierwszej z nich, swoją wiedzą podzielili się naukowcy podejmujący w swoich pracach problemy z zakresu komunikacji, w szczególnosci te dotyczące porozumienia z pacjentem. Wykłady plenarne poświęcono zagadnieniu nadziei w medycynie oraz interdyscyplinarnemu charakterowi komunikacji medycznej.

W drugim module znalazły się wystąpienia doświadczonych dydaktyków, wprowadzających na polskich uczelniach medycznych nowoczesne standardy kształcenia kompetencji komunikacyjnych. W trakcie XI sesji tematycznych poruszono tematy związane z medycznymi i humanistycznymi aspektami rozmowy z pacjentem, perspektywami rozwoju medycyny narracyjnej w Polsce a także metodami nauczania komunikacji na polskich i zagranicznych uczelniach medycznych. W ramach sesji studenckiej zorganizowano konkurs na najlepsze wystąpienie. Nagrodzono prezentację Łucji Zielińskiej „Znaczenie edukacji interpersonalnej w kształtowaniu zasad komunikacji w zespole”.

Zorganizowano także sesje plakatową, podczas której studenci i młodzi naukowcy z różnych ośrodków akademickich zaprezentowali 8 prac.

Adresatem części warsztatowo-szkoleniowej byli studenci, młodzi pracownicy opieki medycznej oraz wszyscy zainteresowani, którzy na co dzień pracują z pacjentami i ich rodzinami.

Gościem drugiego dnia konferencji była  prof. Elisabeth Rider z Uniwersytetu Harvarda. W wykładzie „Compassion and Care in Medicine: Strengthening Values and Communication” mówiła o znaczeniu wartości w nauczaniu komunikacji oraz dzieliła się swoim doświadczeniem.

Zwieńczeniem każdego dnia konferencji były warsztaty skupiające się na praktycznych aspektach komunikacji, zwłaszcza sytuacjach trudnych, które wynikają w trakcie rozmowy z pacjentem. Podczas 8 warsztatów był czas na wymianę doświadczeń, dyskusję oraz doskonalenie umiejętności.

W konferencji wzięło udział 250 osób całej Polski. Wśród prelegentów byli przedstawiciele 21 krajowych uczelni wyższych.

Organizatorami wydarzenia były: Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej WUM, Zespół Języka Medycznego RJP PAN, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny EMSA Warszawa, Sekcja Komunikacji Zdrowotnej Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz EACH Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Komunikacji w Opiece Zdrowotnej – oddział Polska.

Fot. Tomasz Jędrzejewski

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]