13th Warsaw International Medical Congress. Ceremonia otwarcia

11 maja w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka Rektor prof. Mirosław Wielgoś otworzył 13. edycję Warsaw International Medical Congress for Young Scientists – największego w Polsce międzynarodowego kongresu dla studentów i absolwentów uczelni medycznych i jednego z czterech największych w Europie.

Obok Rektora prof. Mirosława Wielgosia, w auli zasiedli: prof. Barbara Górnicka – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Paweł Włodarski – Dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska – Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – Prodziekan I WL, dr hab. Joanna Gotlib – Prodziekan WNoZ ds. Oddziału Zdrowia Publicznego, prof. Jakub Gołąb – Opiekun Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM.

Wieczorną galę otwarcia poprowadziły Magdalena Czerwińska – Prezydent WIMC oraz Małgorzata Pawłowska – Prezes STN WUM. Po przywitaniu zebranych, o głos poproszeni zostali profesorowie Mirosław Wielgoś, Barbara Górnicka oraz Jakub Gołąb.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś podkreślił znaczenie organizowanych już od 25 lat spotkań studentów uczelni medycznych z całego świata oraz młodych lekarzy, którzy otrzymują możliwość poznania i wymiany poglądów z uznanymi autorytetami świata nauki z Polski oraz z zagranicy. Przypominając o obchodzonym w następnym roku jubileuszu 65-lecia powstania Studenckiego Towarzystwa Naukowego, organizatora sympozjum, Rektor zaprosił wszystkich zebranych na przyszłoroczną edycję WIMC-u.

Z kolei prof. Barbara Górnicka wyraziła ogromne uznanie dla organizatorów 4-dniowego kongresu, które – jak zaznaczyła – zostało przygotowane przez studentów dla studentów. Zwracając się do zasiadających w auli młodych naukowców, zachęcała do aktywnego uczestnictwa w proponowanych przez organizatorów wykładach, sesjach i warsztatach. Zaznaczyła, że udział w nich daje nie tylko szansę wymiany poglądów naukowych, ale również możliwość zdobycia doświadczenia i inspiracji potrzebnej do przygotowania pracy naukowej.

Prof. Jakub Gołąb z radością przyjął pojawienie się w Warszawie tak dużej liczby studentów medycyny, którzy oprócz studiów medycznych, poświęcili się również badaniom naukowym. Zachęcał zebranych, aby czas spędzony w Warszawie wykorzystali na twórcze rozmowy zarówno z rówieśnikami, jak i doświadczonymi naukowcami, poszukiwanie inspiracji oraz nawiązywanie znajomości, które mogą zaprocentować prowadząc przyszłe prace badawcze.

Następnie odbył się wykład gościa z zagranicy. Prof. Albert Zink (European Academy of Bolzano/Bozen (EURAC)Institute for Mummies and the Iceman) w wykładzie „Ötzi the Iceman – the study of human in the past and nowadays” opowiedział pasjonującą historię odnalezienia w 1991 roku tzw. „Człowieka Lodu”, zamrożonych, zmumifikowanych szczątków człowieka, które w alpejskim Południowym Tyrolu przetrwały ponad 5300 lat, a następnie omówił żmudne badania naukowe przeprowadzane przez grono wybitnych specjalistów na tym unikalnym materiale.

Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu Kwartetu Smyczkowego w składzie: Elżbieta Sandel (I skrzypce), Aleksandra Maciejewska (II skrzypce), Bartosz Kózka (wiolonczela), Anita Kopczyńska  (altówka).

Cezary Ksel
Biuro Prasowe