Polski     English
Kontrast:

Tekst

Current Size: 87%

Godło Polski

13th Warsaw International Medical Congress. Ceremonia otwarcia

11 maja w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka Rektor prof. Mirosław Wielgoś otworzył 13. edycję Warsaw International Medical Congress for Young Scientists – największego w Polsce międzynarodowego kongresu dla studentów i absolwentów uczelni medycznych i jednego z czterech największych w Europie. 

Obok Rektora prof. Mirosława Wielgosia, w auli zasiedli: prof. Barbara Górnicka – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Paweł Włodarski – Dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska – Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – Prodziekan I WL, dr hab. Joanna Gotlib – Prodziekan WNoZ ds. Oddziału Zdrowia Publicznego, prof. Jakub Gołąb – Opiekun Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM.

Wieczorną galę otwarcia poprowadziły Magdalena Czerwińska – Prezydent WIMC oraz Małgorzata Pawłowska – Prezes STN WUM. Po przywitaniu zebranych, o głos poproszeni zostali profesorowie Mirosław Wielgoś, Barbara Górnicka oraz Jakub Gołąb.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś podkreślił znaczenie organizowanych już od 25 lat spotkań studentów uczelni medycznych z całego świata oraz młodych lekarzy, którzy otrzymują możliwość poznania i wymiany poglądów z uznanymi autorytetami świata nauki z Polski oraz z zagranicy. Przypominając o obchodzonym w następnym roku jubileuszu 65-lecia powstania Studenckiego Towarzystwa Naukowego, organizatora sympozjum, Rektor zaprosił wszystkich zebranych na przyszłoroczną edycję WIMC-u. 

Z kolei prof. Barbara Górnicka wyraziła ogromne uznanie dla organizatorów 4-dniowego kongresu, które – jak zaznaczyła – zostało przygotowane przez studentów dla studentów. Zwracając się do zasiadających w auli młodych naukowców, zachęcała do aktywnego uczestnictwa w proponowanych przez organizatorów wykładach, sesjach i warsztatach. Zaznaczyła, że udział w nich daje nie tylko szansę wymiany poglądów naukowych, ale również możliwość zdobycia doświadczenia i inspiracji potrzebnej do przygotowania pracy naukowej. 

Prof. Jakub Gołąb z radością przyjął pojawienie się w Warszawie tak dużej liczby studentów medycyny, którzy oprócz studiów medycznych, poświęcili się również badaniom naukowym. Zachęcał zebranych, aby czas spędzony w Warszawie wykorzystali na twórcze rozmowy zarówno z rówieśnikami, jak i doświadczonymi naukowcami, poszukiwanie inspiracji oraz nawiązywanie znajomości, które mogą zaprocentować prowadząc przyszłe prace badawcze.

Następnie odbył się wykład gościa z zagranicy. Prof. Albert Zink (European Academy of Bolzano/Bozen (EURAC)Institute for Mummies and the Iceman) w wykładzie „Ötzi the Iceman – the study of human in the past and nowadays” opowiedział pasjonującą historię odnalezienia w 1991 roku tzw. „Człowieka Lodu”, zamrożonych, zmumifikowanych szczątków człowieka, które w alpejskim Południowym Tyrolu przetrwały ponad 5300 lat, a następnie omówił żmudne badania naukowe przeprowadzane przez grono wybitnych specjalistów na tym unikalnym materiale.

Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu Kwartetu Smyczkowego w składzie: Elżbieta Sandel (I skrzypce), Aleksandra Maciejewska (II skrzypce), Bartosz Kózka (wiolonczela), Anita Kopczyńska  (altówka).

 

Cezary Ksel
Biuro Prasowe

 

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube