Prof. Dietger Niederwieser doktorem honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

20 marca 2017 roku w Sali Senatu WUM odbyło się wręczenie godności doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Dietgerowi Niederwieserowi – światowej sławy hematologowi, kierownikowi Kliniki Hematologii i Onkologii Uniwersytetu w Lipsku.
20 marca 2017 roku w Sali Senatu WUM odbyło się wręczenie godności doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Dietgerowi Niederwieserowi – światowej sławy hematologowi, kierownikowi Kliniki Hematologii i Onkologii Uniwersytetu w Lipsku.

W uroczystości wzięli udział m.in. Rektor naszej Uczelni prof. Mirosław Wielgoś, promotor przyznania prof. Dietgerowi Niederwieserowi doktoratu honorowego prof. Wiesław W. Jędrzejczak – kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, Prorektorzy naszej Uczelni: prof. Barbara Górnicka, prof. Jadwiga Turło, prof. Krzysztof J. Filipiak, prof. Andrzej Deptała, dr hab. Wojciech Braksator, członkowie Rady I Wydziału Lekarskiego WUM oraz zaproszeni goście.

Ceremonię rozpoczęło odśpiewanie przez Chór WUM pod dyrekcją Daniela Synowca pieśni Gaude Mater Polonia oraz hymnu państwowego Polski i Niemiec. Następnie głos zabrał prof. Paweł Włodarski – Dziekan I WL, który docenił wielkie zasługi prof. Dietgera Niederwiesera w rozwoju światowej hematologii oraz istotne wsparcie, które od wielu lat mogą od Profesora uzyskać naukowcy i lekarze naszej Uczelni zajmujący się zagadnieniami onkologii i hematologii. Dziekan podkreślił, że prof. Niederwieser jest 49. wybitną osobistością, która otrzymała honorowy doktorat przyznany przez I Wydział Lekarski, a obecność Profesora wśród wyróżnionych tą zaszczytną godnością przez naszą Uczelnię jest prawdziwym powodem do dumy.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś zauważył, że dorobek naukowy 70. doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prawdziwej sławy hematologicznej, powinien być inspiracją dla młodych lekarzy i naukowców. Podkreślił ogromny dorobek naukowy prof. Dietgera Niederwiesera, wielkie zasługi dla postępu w transplantologii na świecie, jak również współpracę naukową z WUM, która przyczyniła się do rozwoju transplantologii krwiotwórczej w Polsce. Ta ostatnia działalność sprawiła, że prof. Mirosław Wielgoś uznał nowego doktora honorowego za przyjaciela Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Laudację wygłosił prof. Wiesław W. Jędrzejczak, który omówił życiorys, dorobek naukowy oraz największe osiągnięcia prof. Dietgera Niederwiesera, w tym rezultaty współpracy badawczej z Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Po odczytaniu w języku łacińskim przez Dziekana prof. Pawła Włodarskiego treści dyplomu doktora honoris causa, nastąpiło wręczenie przez Rektora prof. Mirosława Wielgosia dyplomu prof. Dietgerowi Niederwieserowi.

Nowo uhonorowany doktor honorowy naszej uczelni wygłosił wykład „The Ups and Downs of Gene Therapy”, który dedykował prof. Donnallowi  Thomasowi, swojemu Mentorowi, nobliście w dziedzinie medycyny za badania nad przeszczepianiem szpiku kostnego jako metodą leczenia białaczki.

Uroczystość nadania doktoratu honoris causa, będącą jednocześnie pierwszym tego rodzaju wydarzeniem odbywającym się w Sali Senatu, zakończyło wykonanie pamiątkowej fotografii oraz odśpiewanie przez Chór pieśni Gaudeamus Igitur.

***

Prof. Dietger Niederwieser jest światowym autorytetem w transplantologii krwiotwórczej, kierownikiem renomowanej Kliniki Hematologii i Onkologii na Uniwersytecie w Lipsku, twórcą Światowej Sieci Przeszczepianie Krwi i Szpiku (WBMT), autorem blisko 500 publikacji, 50 rozdziałów i ponad 700 streszczeń. Profesor Niederwieser posiada już tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Salonikach. Od wielu lat współpracuje z kierowanym przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka zespołem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Z wnioskiem o uhonorowanie prof. Niederwiesera doktoratem honorowym wystąpił w 2013 roku do Rady I Wydziału Lekarskiego WUM prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak. Rada I Wydziału Lekarskiego nadała tytuł doktora honoris causa 20 kwietnia 2016 roku, zaś Senat Uczelni - 23 maja 2016 roku.

Recenzentami postępowania o przyznanie prof. Dietgerowi Niederwieserowi doktoratu honorowego byli:  prof. Alois Gratwohl – były kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu w Bazylei, prof. dr h.c. Jerzy Hołowiecki – były kierownik Kliniki Hematologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Leszek Pączek – kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

W swojej recenzji prof. Alois Gratwohl zwrócił największą uwagę na pionierską rolę laureata we wdrożeniu do praktyki klinicznej przeszczepień po zredukowanym kondycjonowaniu, co umożliwiło zastosowanie ich u chorych ze schorzeniami towarzyszącymi lub w zaawansowanym wieku i zrewolucjonizowało dostęp do tej grupy metod leczenia osób starszych i bez innych patologii narządowych. Recenzent podkreślił wielką rolę Profesora w międzynarodowej społeczności naukowej.

Profesor Dietger Niederwieser jest jednym z najwybitniejszych współczesnych hematologów na świecie, znanym głównie w związku z jego ogromnymi osiągnięciami w transplantologii komórek krwiotwórczych.(…) Dał wiele dowodów bardzo przyjaznego stosunku do polskich ośrodków transplantologicznych i hematologicznych” – napisał w recenzji prof. dr h.c. Jerzy Hołowiecki i podkreślił również wkład Profesora w rozwój rejestru polskich dawców szpiku.

Prof. Leszek Pączek zaznaczył w swojej recenzji wieloletnią współpracę doktora honoris causa z Polską Grupą Białaczkową, Polską Szkołą Hematologii, a także zespołem Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku WUM. Zwraca również uwagę na wprowadzoną przez Profesora metodę zastosowania radioterapii skojarzonej z fludarabiną jako przygotowania do allotransplanatacji szpiku od dawców rodzinnych oraz dawców niespokrewnionych.

Prof. Dietger Niederwieser w latach 2006-2010 był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Szpiku (EBMT, następnie, w latach 2010-2013, prezydentem Światowego Towarzystwa Transplantacyjnego (WBMT) i członkiem European Medicines Agency (EMEA).

 

Opracowanie Marta Wojtach, Kamilla Walczak, Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM

 

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM