Naukowcy WUM współorganizatorami Kongresu i sesji plenarnej ISPOR

W dniach od 29 października do 2 listopada 2016 r. odbył się w Wiedniu XIX Europejski Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Farmakoekonomicznego i Badań Wyników Leczenia (ISPOR), zrzeszającego ponad 18 000 członków, kierowanego przez prof. dra Lou Garrison’a z Uniwersytetu Stanu Waszyngton.
W dniach od 29 października do 2 listopada 2016 r. odbył się w Wiedniu XIX Europejski Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Farmakoekonomicznego i Badań Wyników Leczenia (ISPOR), zrzeszającego ponad 18 000 członków,  kierowanego przez prof. dra Lou Garrison’a z Uniwersytetu Stanu Waszyngton.

Tegorocznym hasłem przewodnim spotkania było „Managing Access to Medical Innovation. Strengthening the Methodology-Policy Nexus”.
Jedna z trzech sesji plenarnych Kongresu  poświęcona była  wynikom międzynarodowego projektu badawczego „Finansowanie Jakości w Opiece Zdrowotnej - InterQuality”, sponsorowanego przez 7 Program Ramowy UE a koordynowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Prowadzoną przez Lidera Projektu InterQuality,  dra hab. Tomasza Hermanowskiego, sesję plenarną Kongresu ISPOR, w którym w tym roku udział brało około 5.000 ekspertów z ponad 100 państw, zatytułowaną; „How to Control Costs and Improve Access to Medicines. Lessons from the InterQuality Project’”, otworzyły prezentacje dwóch wykładowców, afiliowanych przy Zakładzie Farmakoekonomiki WUM -  „Nierówności w dostępie do leków (dyr. Anna Zawada,  AOTMiT) oraz „Program bezpłatnych leków dla polskich seniorów” (dr Joanna Lis, Sanofi-Aventis).
Dwa następne wykłady dotyczyły wprowadzanej w Niemczech metody oceny technologii medycznych z uwzględnieniem preferencji pacjentów,  analizowanych przy pomocy modelu „efficiency frontier” (prof. dr Axel Muhlbacher, Neubrandenburg Hochschule) oraz nowych rozwiązań instytucjonalnych, zapewniających pacjentom dostęp do leków refundowanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (dr Brian Solow, OptumRx).

W uznaniu wkładu pracy wniesionego w przygotowanie Europejskiego Kongresu ISPOR, obydwaj Współprzewodniczący Komitetu Programowego;  dr hab. Tomasz Hermanowski oraz dr Hans-Georg Eichler z Europejskiej Agencji Leków, wyróżnieni zostali najwyższym odznaczeniem organizacyjnym ISPOR „Distinguished Service Award”.