Wizyta delegacji ze Szwecji

10 listopada 2016 wizytę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym złożyła 32-osobowa delegacja ze Szwecji. Przewodniczyli jej Dziekani prof. Ylva Friberg Riad i prof. Martin Oscarsson oraz przedstawiciele Departamentu Ministerstwa Zdrowia Szwecji odpowiedzialni za kształcenie lekarzy rezydentów w Szwecji: Åsa Alsiö, Anna Frost oraz Annelie Andersson. Towarzyszyła im grupa 27 lekarzy – rezydentów realizujących specjalizację z różnych dziedzin medycyny w szwedzkich szpitalach. W grupie tej było trzech absolwentów Oddziału Nauczania w Języku Angielskim WUM.

Wizyta delegacji została zorganizowana z inicjatywy strony szwedzkiej i miała na celu zapoznanie się z systemem edukacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kształceniem podyplomowym lekarzy i funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Spotkanie zostało przygotowane przez Dziekanat II Wydziału Lekarskiego przy wsparciu Działu Współpracy z Zagranicą. Ze stronu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w spotkaniu udział wzięli: Dziekan II WL - prof. Marek Kuch, Prodziekan ds. Oddziału Nauczania w Języku Angielskim II WL - prof. Bożena Werner, Prodziekan I WL - prof. Lidia Rudnicka, Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą - mgr Lidia Przepióra–Dziewulska, Kierownik Dziekanatu English Division - mgr Magdalena Kawałczewska oraz mgr Hanna Wojtasik i mgr Marta Ołdak z Działu Współpracy z Zagranicą.

Spotkanie otworzył Dziekan II WL - prof. Marek Kuch, który przywitał przybyłych gości. Następnie Prodziekan English Division - prof. Bożena Werner przedstawiła prezentację dotyczącą kształcenia studentów na WUM, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania medycyny w języku angielskim. Prof. Werner omówiła szczegółowo zasady rekrutacji na studia, akty prawne MNiSW oraz Unii Europejskiej regulujące zasady kształcenia lekarzy oraz zasady realizacji stażu podyplomowego, jak również podyplomowe szkolenia specjalizacyjne lekarzy.

Przedstawiona prezentacja była przyczynkiem do ożywionej dyskusji na temat kształcenia przed i podyplomowego w Polsce i Szwecji, organizacji służby zdrowia w tych krajach, jak i do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania. W odpowiedzi na pytania gości prof. Lidia Rudnicka przedstawiła zasady naboru i specjalizacji w zakresie dermatologii. Mgr Lidia Przepióra–Dziewulska opowiedziała o możliwości wymiany studentów i kadry dydaktycznej oraz o wyjazdach szkoleniowych do Polski dedykowanych studentom i specjalizującym się lekarzom ze Szwecji.

Po spotkaniu delegacja szwedzka udała się do Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego WUM, w celu zapoznania się z infrastrukturą i bazą dydaktyczną szpitali klinicznych, w których kształcą się studenci i lekarze. Mgr Marzena Kostera–Ostrowska oprowadziła gości po Szpitalu Pediatrycznym, który swą nowoczesnością wywarł na nich ogromne wrażenie. Delegacja miała możliwość obejrzenia nowocześnie wyposażonego Zakładu Radiologii, pracowni hybrydowej oraz pracowni elektrofizjologii i ablacji, gdzie odbywały się zabiegi krioablacji u dzieci. Na pytania gości odpowiadali dr Piotr Lodziński i lek. Tomasz Książczyk.

W SP Centralnym Szpitalu Klinicznym delegacja odwiedziła Katedrę Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, w której przywitał ją prof. Rafał Paluszkiewicz. Następnie goście wysłuchali wykładu na temat działalności Kliniki wygłoszonego przez dr. Konrada Kobrynia i zostali oprowadzeni po Oddziale. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w I Katedrze i Klinice Kardiologii, z której działalnością zapoznał gości prof. Zenon Huczek.

Wizyta delegacji szwedzkiej miała istotne znaczenie dla promocji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitali Klinicznych oraz nauczania w języku angielskim studentów ze Szwecji. Była też pierwszym krokiem do ustaleń dotyczących sytuacji absolwentów English Division Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w świetle zmian programu nauczania medycyny w Polsce, zasad odbywania stażu podyplomowego studentów ze Szwecji oraz możliwości pozyskiwania przez nich rezydentur.

Fot. Wanda Widomska
/ Dziekanat II Wydziału Lekarskiego