Konferencja „Bezpieczeństwo Pacjenta w Podmiotach Systemu Ochrony Zdrowia”

4 listopada 2016 roku odbyła się II Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona bezpieczeństwu pacjenta i zagadnieniom związanym z jakością w ochronie zdrowia. Wydarzenie zostało objęte patronatem JM Rektora – prof. Mirosława Wielgosia.

Spotkanie otworzyła dr Grażyna Dykowska z Zakładu Zdrowia Publicznego będącego inicjatorem i organizatorem wydarzenia. Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji - dr hab. Adam Fronczak – kierownik ZZP, który przywitał wszystkich uczestników, wśród których znaleźli się prelegenci reprezentujący instytucje państwowe i ośrodki akademickie z całej Polski. Przybliżając problematykę konferencji, odniósł się do pozytywnych zmian w systemie ochrony zdrowia ale i do wyzwań, którym  należy sprostać.

Do zgromadzonych w Auli Centrum Dydaktycznego zwrócił się także Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu – prof. Piotr Małkowski. Podkreślił znaczenie i aktualność problematyki konferencji oraz życzył wszystkim owocnych obrad.

Wystąpienia konferencyjne dotyczyły trzech bloków tematycznych. Pierwszym z nich było bezpieczeństwo pacjenta w szpitalu rozumiane w aspekcie klinicznym i organizacyjnym. W ramach tego bloku omówiono także kwestie związane z wywiadem medycznym, diagnozą czy leczeniem pacjenta głuchego.

Drugi blok tematyczny obejmował zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowiem publicznym: dostępem do świadczeń specjalistycznych, ubezpieczeniami zdrowotnymi i ustawodawstwem. Poruszono także kwestie dotyczące ekonomii, profilaktyki i edukacji zdrowotnej w kontekście bezpieczeństwa pacjenta.

Trzecią grupę wystąpień stanowiły te odnoszące się do wykorzystania nowoczesnych technologii, zwłaszcza tych znajdujących zastosowanie w telemedycynie.

Podczas konferencji zorganizowano także mającą formę konkursu Sesję Plakatową, w ramach której przedstawiono 13 prac.

Pierwsze miejsce zajął plakat „Bezpieczeństwo i opieka nad niepełnosprawną rodzącą na Sali porodowej” autorstwa Barbary Mazurkiewicz, Agnieszki Nowackiej, Pauliny Siczek z WUM z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM