I Ogólnopolska Konferencja Naukowa - Komunikacja w medycynie

22 października 2016 r. w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Komunikacja w medycynie”. Wydarzenie objął patronatem JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś.

Spotkanie otworzył Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji - prof. Wojciech Braksator. W imieniu organizatorów gości przywitali: prof. Tomasz Pasierski, kierownik Zakładu Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny, prof. Marek Kulus – przewodniczący Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego PAN oraz dr Katarzyna Jankowska - prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.

Celem konferencji była odpowiedź na pytanie, jak skutecznie uczyć w Polsce komunikowania się z pacjentem, tak aby dobre relacje między chorymi a personelem medycznym podnosiły efektywność procesu leczenia.

Na wydarzenie złożyły się dwie sesje plenarne oraz dwie sesje równoległe, zorganizowano także sesję posterową.

Podczas konferencji wygłoszone zostały 24 referaty, których autorzy reprezentowali łącznie 18 różnych uczelni i instytucji naukowych z całej Polski. Byli to przedstawiciele wielu profesji i dyscyplin badawczych – lekarze, psychologowie, socjologowie i językoznawcy. Ich wystąpienia dotyczyły różnorodnych aspektów komunikacji w medycynie i pokazywały jej interdyscyplinarny charakter.
Jednym z punktów programu było wręczenie nagród laureatom konkursu „Dialog na zdrowie – znaczenie komunikacji w procesie leczenia”. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk dr Katarzyny Jankowskiej – Prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.

Po obradach zorganizowano warsztaty poświęcone takim problemom jak przekazywanie niepomyślnych wiadomości, trudne sytuacje w relacji z pacjentem i radzenie sobie z własnym stresem w procesie komunikacji z chorym.

Fot. Wanda Widomska