Symboliczne czepkowanie absolwentek położnictwa

W poniedziałek, 11 lipca br., w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka położne kończące studia licencjackie wypowiedziały słowa uroczystej przysięgi, ślubując służbę drugiemu człowiekowi, przyjęcie odpowiedzialności za zawód oraz wierność zasadom etycznym.
W poniedziałek, 11 lipca br., w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka położne kończące studia licencjackie wypowiedziały słowa uroczystej przysięgi, ślubując służbę drugiemu człowiekowi, przyjęcie odpowiedzialności za zawód oraz wierność zasadom etycznym. 

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem ceremonii Studenckie Koło Naukowe Etyki - organizator wydarzenia, zaprezentowało zgromadzonym pokaz slajdów, na których umieszczono cytaty będące odzwierciedleniem wartości zawartych w kodeksie postępowania położnej, a także ukazujące piękno tego zawodu. Szczególnie ważne były słowa Stanisławy Leszczyńskiej - „położnej z Auschwitz”, wzoru dla wielu reprezentantek tego zawodu, brzmiące: „Położna to najpiękniejszy zawód świata. To kobieta w bieli, otwierająca oczy na świat i usta do krzyku”.

Absolwentki oraz licznie przybyłych na wydarzenie gości - rodziny i przyjaciół, nestorów położnictwa, wychowawczynie wielu pokoleń studentek, władze zaprzyjaźnoionych wydziałów, dyrektorów szpitali, nauczycieli akademickich - przywitała prowadząca uroczystość mgr Dorota Cholewicka z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej. Następnie oddała głos prof. Markowi Kulusowi – Prorektorowi ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, który wyrażając dumę z bohaterek czepkowania, dodał, że każda z nich powinna odczuwać satysfakcję z faktu, iż ukończyła Uczelnię, na której położnictwo nauczane jest na najwyższym poziomie w kraju. W imieniu Władz Wydziałowych wystąpiła Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo – prof. nadzw. WUM Ewa Dmoch-Gajzlerska. Poprosiła ona wszystkie obecne na uroczystości dziewczęta, by pamiętały, że położnictwo będzie dla nich zawodem niezwykle satysfakcjonującym, jeśli będą wykonywały go z pasją mimo pojawiających się w nim przeciwieństw i trudności. Na koniec kilka słów do położnych skierowała Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Mariola Łodzińska, absolwentka naszego Uniwersytetu. Podkreśliła, że WUM oferuje doskonałe przygotowanie do zawodu i zachęcała do kontynuowania edukacji na studiach magisterskich.  

Po przemówieniach gości mgr Dorota Cholewicka przybliżyła zebranym historię zawodu położnej, począwszy od starożytności (Egipt, Grecja), przez czasy Marii Luizy Bourgeois – XVII wiecznej francuskiej położnej i pierwszych formalnych szkół dla akuszerek, aż do współczesności. Opowiedziała również o historii czepka oraz jego znaczeniu, podkreślając, iż jest on ważnym elementem tradycji łączącej młodsze i starsze pokolenia położnych oraz o symbolicznym znaczeniu nakładania go na głowy, które obecnie tworzy kulturę zawodu położnej.

Główną część uroczystości rozpoczęło włożenie czepka Agnieszce Gogacz przez jej mamę-położną – Marzenę. Przyodziane w czepki położne ślubowały m.in. „sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim”, „przeciwdziałać cierpieniom, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym”, „nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice”. Następnie wysłuchały „Hymnu pielęgniarek i położnych”, mówiącego o ich posłannictwie oraz roli w leczeniu i niesieniu pomocy potrzebującym.

Po czepkowaniu głos zabrała Opiekunka roku – dr n. med. Agnieszka Nowacka, która swoim wychowankom życzyła realizacji wszystkich ich zamierzeń oraz dalszych sukcesów, zarówno tych osobistych, jak i zawodowych. Następnie, wraz z Dziekan – prof. nadzw. WUM Ewą Dmoch-Gajzlerską, wręczyła absolwentkom nagrody za najwyższą średnią w toku 3 lat studiów, bardzo dobrą ocenę za egzamin przygotowania zawodowego oraz pracę dyplomową. Wyróżnione zostały również absolwentki aktywnie działające w SKN Etyki oraz SKN Położnych oraz te, które cechowały największa wrażliwość, empatia i zaangażowanie w opiekę nad pacjentką w czasie zajęć praktycznych. Nagrody ufundowała również Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, które wręczyła 14 położnym Pani Mariola Łodzińska. Kilka absolwentek otrzymało propozycję współpracy zawodowej ze stołecznymi placówkami położniczymi. Kolejny rok z rzędu zatrudnienie zaoferowało im Centrum Medyczne „Żelazna” Sp. z o.o., a po raz pierwszy Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej.

Na koniec Anika Mrożek w imieniu dyplomowanych położnych podziękowała wszystkim Mentorkom za opiekę, wsparcie i zaufanie oraz rodzinom za to, że dzięki nim ona i jej koleżanki mogą spełniać swoje marzenia. Następnie świeżo upieczone położne zaprezentowały wszystkim obecnym na uroczystości film, będący podsumowaniem ich trzyletniej nauki na naszym Uniwersytecie.

 

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM