Naukowcy naszej Uczelni wśród twórców projektu powołującego instytucję pełnomocnika medycznego

Dr hab. Marek Czarkowski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii, prof. Tomasz Pasierski z Zakładu Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny oraz prof. Zbigniew Gaciong z Katedry i Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uczestniczyli w pracach Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia, która wiosną 2016 roku wypracowała projekt instytucji pełnomocnika medycznego.

Grupa zaproponowała wprowadzenie do polskiego prawa zmian, w świetle których pacjent będzie mógł wskazać osobę uprawnioną do podejmowania w jego imieniu decyzji w sprawach dotyczących postępowania medycznego. Wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych zmierza do uproszczenia procedur związanych z uzyskaniem zgody na leczenie w przypadku osób niezdolnych do jej wyrażenia oraz do poszanowania  woli i wartości wyznawanych przez pacjenta, które powinien reprezentować ustanowiony przez niego pełnomocnik medyczny.

Prace prezentujące instytucję pełnomocnika medycznego zostały opublikowane w Polskim Archiwum Medycyny Wewnętrznej (5/2016) i w Medycynie Praktycznej (5/2016).