Konferencja „Choroba nowotworowa a macierzyństwo”

W dniu 28 kwietnia br., z okazji Międzynarodowego Dnia Położnej odbyła się V Konferencja Naukowa Wydziału Nauki o Zdrowiu. Wydarzeniu patronował JM Rektor – prof. Marek Krawczyk oraz Dziekan WNoZ– prof. Piotr Małkowski.

Konferencję otworzyła i poprowadziła mgr Dorota Cholewicka – opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Etyki, które wespół  ze Studenckim Kołem Naukowym  Położnych było organizatorem spotkania. Witając przybyłych na sympozjum, wyraziła radość z faktu, że konferencje z okazji Dnia Położnej stały się już uczelnianą tradycją. Podziękowała także Władzom Uczelni i sponsorom za wsparcie.

Do zgromadzonych w Auli Centrum Dydaktycznego zwróciła się również prof. nadzw. Ewa Dmoch-Gajzlerska – Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo Wydziału Nauki o Zdrowiu. Dziękując organizatorom za przygotowanie konferencji, zaakcentowała wagę  tematu spotkania, który jest trudny, ale zarazem bardzo istotny społecznie.

Zaproszenie gospodarzy przyjęli nestorzy polskiej ginekologii, przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski, wykładowcy, położne oraz studenci.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Rak a ciąża” wygłosiła dr Barbara Kozakiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej.

W czasie konferencji odbyły się dwie sesje tematyczne oraz jedna sesja plakatowa.
Pierwsza sesja, poświęcona była zależnościom pomiędzy przebytą chorobą nowotworową a prokreacją. Druga natomiast dotyczyła chorób nowotworowych narządu rodnego i piersi.
W trakcie spotkania zorganizowano także warsztaty, które poprowadzili specjaliści z zakresu rehabilitacji, psychologii  i położnictwa.
Sympozjum towarzyszyła prezentacja książki „Rak i ciąża” pod red. B. Kozakiewicz oraz wystawa prac plastycznych studentów kierunku położnictwo.

Spotkanie zakończono ogłoszeniem wyników konkursu w ramach sesji plakatowej.

Pierwsze miejsce zajęła praca zatytułowana „CIN III u kobiety w ciąży”  autorstwa Martyny Padzik i Barbary Kozakiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno Położniczej WUM.
Miejsce drugie miejsce zajęła  praca pt. „Rehabilitacja po mastektomii – masaż limfatyczny” autorstwa Magdaleny Gabai, Renaty Madetko,  Anny Mierzwy z SKN przy Pracowni Podstaw Opieki Położniczej, Collegium Medicum UJ.
Trzecie miejsce przypadło pracy zatytułowanej „Rola położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej w opiece nad pacjentką onkologiczną” autorstwa Aleksandry Gaweł, Justyny Przysuchy, Agnieszki Nowackiej  z Zakładu Dydaktyki
Ginekologiczno-Położniczej WUM.

Fot. Wanda Widomska