XIX edycja akcji Braterstwo Krwi

11 litrów krwi zebrano podczas ostatniej akcji krwiodawstwa, którą tradycyjnie zorganizowali studenci kierunku położnictwo Wydziału Nauki o Zdrowiu na terenie naszej Uczelni. Przedsięwzięciu patronował JM – prof. Marek Krawczyk.

Akcje poboru krwi, cyklicznie odbywające się na naszej Uczelni, stwarzają możliwość dotarcia do dawców, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziałów terenowych.

W ostatnim przedsięwzięciu, które miało miejsce 21 kwietnia br., wzięły udział 53 osoby rekrutujące się spośród studentów i pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wszyscy, którzy wyrazili chęć oddania krwi, musieli wypełnić odpowiedni kwestionariusz i w specjalnie przygotowanym ambulansie, przejść rutynowe badania pozwalające wykryć czynniki stanowiące przeciwwskazanie do poboru krwi.

Rezultatem akcji było zebranie 11 litrów krwi. Oprócz tego 5 osób zarejestrowało się w Bazie Dawców Szpiku. Dzięki inicjatywie studentów zdrowia publicznego od 2007 r. oddano potrzebującym już ponad 300 litrów krwi.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM