Gala konkursu "Pielęgniarka roku"

8 kwietnia w Centrum Dydaktycznym naszej Uczelni odbyła się Gala XI Finału Konkursu Pielęgniarka Roku. Podczas uroczystości ogłoszono nazwisko zwycięzcy tegorocznej edycji. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Marek Krawczyk.

Celem konkursu, organizowanego pod auspicjami Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, jest wyłonienie i nagrodzenie pielęgniarek – liderów, osób charakteryzujących się najlepszym przygotowaniem zawodowym, prezentujących w swojej pracy wzorcową postawę etyczną a także zaangażowanie na rzecz środowiska pielęgniarskiego. Temat przewodni tegorocznej - XI edycji  konkursu nosił tytuł  „Pielęgniarstwo wielokulturowe - wyzwaniem dla edukacji i praktyki pielęgniarskiej w Polsce”.

Decyzją Jury, Pielęgniarką Roku 2015 została mgr Marzena Nowomińska zatrudniona w Oddziale Nefrologii Nadciśnienia Tętniczego, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, będąca także pielęgniarką opieki długoterminowej. Drugie miejsce zajęła mgr Renata Grabowska, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, zatrudniona w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy, zaś trzecie miejsce zostało przyznane mgr Marzenie Slendak pracującej w Centralnym Szpitalu Klinicznym UM w Łodzi.

Uroczysta Gala, podczas której ogłoszono nazwiska laureatów zgromadziła wybitnych przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego i medycznego. Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentował prof. Marek Kulus - Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych oraz prof. Piotr Małkowski - Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu.

Obecni byli także: Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego - dr Grażyna Wójcik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Marek Tombarkiewicz, Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia - Beata Cholewka, Elżbieta Lanc - Vice Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Zofia Małas oraz Lucyna Dargiewicz - Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Goście uroczystości, którzy zabrali głos, zwrócili szczególną uwagę na specyfikę zawodu pielęgniarskiego, wiążącego się z ogromną odpowiedzialnością, ale też cieszącego się wielkim zaufaniem społecznym.

Oprócz JM Rektora WUM patronat nad Konkursem sprawowali także: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Patronem medialnym wydarzenia był Rynek Zdrowia.

Za prowadzenie Gali i „pielęgnowanie słowem” odpowiedzialny był znany i ceniony poeta, satyryk - Andrzej Poniedzielski.

Fot. Wanda Widomska