Konferencja „Bezpieczeństwo Pacjenta w Podmiotach Systemu Ochrony Zdrowia”

20 stycznia br. z inicjatywy Zakładu Zdrowia Publicznego odbyła się ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja poświęcona bezpieczeństwu pacjenta w placówkach medycznych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem JM Rektora WUM – prof. Marka Krawczyka.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu – prof. Piotr Małkowski. Dziękując za przybycie, przywitał on zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta - Grzegorz Błażewicz, Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – Jerzy Henning, Dyrektor Departamentu Pielęgniarstwa i Położnictwa LUX MED - dr Monika Tomaszewska, Urszula Jaworska z Fundacji swojego imienia, przedstawiciele organizacji pacjentów, szpitali oraz reprezentanci szkół wyższych.

Prof. Piotr Małkowski zwracając się słuchaczy, podkreślił wagę i aktualność tematyki konferencji. Zauważył, że bezpieczeństwo pacjenta można rozważać w wielu aspektach począwszy od medycznego poprzez psychologiczny, skończywszy na ekonomicznym. Profesor nawiązał także do biurokratyzacji usług medycznych, która stanowi problem dla personelu medycznego i ma wpływ na bezpieczeństwo chorych. Kończąc swoje wystąpienie pogratulował inicjatywy organizatorom i życzył wszystkim udanych obrad.

Pierwszą, wykładową część konferencji rozpoczęło wystąpienie Kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego dr. hab. Adama Fronczaka, który zwrócił uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo pacjentów odgrywa coraz większe znaczenie w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie.

Wśród tematów poruszanych przez pozostałych prelegentów znalazły się między innymi: kwestie związane ze zdarzeniami niepożądanymi, komunikacją zespołów interdyscyplinarnych w aspekcie bezpieczeństwa, etyką w pracy pielęgniarki  oraz ekonomicznym i ergonomicznym wymiarem bezpieczeństwa chorego.

Podsumowując konferencję, dr Grażyna Dykowska podkreśliła, iż „brak pracy zespołowej, negatywna kultura szpitala oraz słaba komunikacja są najczęstszymi obszarami zagrażającymi bezpieczeństwu pacjenta w podmiotach systemu ochrony zdrowia”.

W drugiej części spotkania zorganizowano Sesję Plakatową mającą charakter konkursu, w ramach którego przedstawiono 20 prac.

Pierwsze miejsce zajęły dwie prace. Nagrodzono Annę Święcicką oraz Piotra Pawlaka  z Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie za plakat „Bezpieczeństwo pacjenta z mózgowym porażeniem dziecięcym – analiza w oparciu o klasyfikację ICF” oraz Małgorzatę Marcysiak, Kingę Janowską i Agnieszkę Bukowska z Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa i Nauk Społecznych, Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych, Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej w Ciechanowie za pracę „Leczenie ran a bezpieczeństwo pacjenta”.

Drugie miejsce przypadło Grażynie Dykowskiej, Aleksandrze Czerw oraz Paulinie Pałce z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM oraz pracownikom Centrum Medycznego „Żelazna” Warszawa. Nagrodzona praca była zatytułowana „Kaniulacja naczyń żylnych obwodowych w kontekście bezpieczeństwa pacjenta”.

Trzecie miejscem uhonorowano Józefę Czarnecką, Zofię Sienkiewicz, Ewę Kobos z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa oraz Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego WUM za pracę „Ogólne postrzeganie bezpieczeństwa pacjenta przez personel pielęgniarski”.

Konferencja zakończyła się dyskusją, po której uczestnicy otrzymali dyplomy.

Fot. Jarosław Oktaba