Pożegnanie Prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Rowińskiego

W piątek, 21 marca 2014 roku pożegnaliśmy Prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Rowińskiego – wybitnego Chirurga i Transplantologa, Twórcę i Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej I Wydziału Lekarskiego w latach 1980-2006, Dyrektora Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie  w latach 1995-2004, byłego Członka Senackiej Komisji do spraw Oceny Profesorów naszej Uczelni.

W uroczystościach pogrzebowych Pana Profesora uczestniczyły władze rektorskie z Rektorem prof. Markiem Krawczykiem i Prorektor prof. Renatą Górską oraz władze dziekańskie I Wydziału Lekarskiego z Prodziekanem prof. Krzysztofem Zieniewiczem oraz wielu członków naszej Społeczności akademickiej.

„Tydzień temu, w piątek 14 marca odszedł Pan Profesor Wojciech Rowiński. Do końca dzielne walczył z ciężką chorobą. Przybyłem dzisiaj tutaj jako Rektor macierzystej Uczelni Pana Profesora, aby nisko pokłonić się wielkiemu Nauczycielowi akademickiemu, Naukowcowi i Lekarzowi w imieniu władz, Senatu, studentów i całej społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu. Żegnam Pana, Panie Profesorze również osobiście jako Kolegę – Chirurga Transplantologa, bo dla nas obu transplantologia jest tą wybraną dziedziną medycyny. To właśnie transplantologia zdominowała życie Pana Profesora, był jej oddany bez reszty. Brał udział w pierwszym polskim udanym przeszepieniu nerki. Stworzył pierwszą w Polsce Klinikę chirurgii, gdzie w nazwie znalazła się transplantologia i w której powstała koncepcja koordynacji pobierania  i przeszczepiania narządów w Polsce.

Działał na rzecz przeszczepień w środowisku medycznym, naukowym,  ale także w społeczeństwie. Profesor Wojciech Rowiński był Osobą bardzo aktywną. Wielość ról, przedsięwzięć, projektów, inicjatyw, jakie podejmował i realizował jest imponująca. Jego praca, determinacja, konsekwencja i dążenie do obranego celu, jakim był rozwój polskiej transplantologii, sprawiają,  że w ostatnich 20 latach to Pan Profesor był bez wątpienia najważniejszą Postacią w tej dziedzinie medycyny w naszym kraju.

W Osobie Pana Profesora Warszawski Uniwerystet Medyczny traci ważnego Członka społeczności akademickiej. Odszedł Nauczyciel akademicki, Promotor prac doktorskich i opiekun habilitacji. (…)

Odejście Pana Profesora to wielka strata dla naszej Uczelni, dla transplantologii i całej polskiej medycyny. Profesor swoją pracą, swoją postawą, zaangażowaniem tłumaczył wszystkim, że transplantacja ma sens.

Bardzo chciał żeby wszyscy, czyli społeczeństwo, władze i środowisko lekarskie byli przekonani, że transplantacja jest potrzebną i efektywną metodą leczenia, która nie tylko ratuje życie, ale też przyczynia się do postępu medycyny. Powtarzam to zdanie Pana Profesora, bo w moim rozumieniu jest ono Jego swoistym testamentem.(…) Z szacunkiem kłaniam się dzisiaj Panu, Panie Profesorze i Pana dokonaniom. Żegnaj Drogi Profesorze. Na zawsze pozostaniesz Członkiem naszej Społeczności akademickiej. Spoczywaj w pokoju” – mówił Rektor prof. Marek Krawczyk żegnając Pana Profesora Wojciecha Rowińskiego.

mgr Marta Wojtach
rzecznik prasowy