Rusza budowa Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Rozpoczęły się prace na terenie budowy nowego Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Krok po kroku prowadzimy inwestycję szpitala pediatrycznego, który jest tak ważny nie tylko dla naszej Uczelni, ale dla Warszawy. Dzisiaj widać już realne prace na terenie budowy obiektu. Bardzo się cieszymy, że udaje nam się sprawnie realizować tak wielkie przedsięwzięcie i, że w 2014 roku najmłodsi pacjenci będą mieli nowy wspaniały obiekt, w którym nasi lekarze będą mogli im pomagać – mówi Rektor Uczelni prof. Marek Krawczyk.

Do końca tego roku ekipy budowlane usuną wszelkie kolizje na terenie, gdzie powstanie budynek szpitala. Zmienione zostanie położenie łącznika szpitala klinicznego przy ul. Banacha, który przebiega przez działkę, na której powstanie szpital pediatryczny. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna.

Trwają przetargi związane z budową: na inwestora zastępczego i na budowę ściany szczelinowej. Drugi przetarg, który rozstrzygnięty będzie na początku października, pozwoli rozpocząć dalsze etapy budowy szpitala pediatrycznego w połowie października tego roku.

5 września 2011 roku ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę budowy. Przewidywany czas wyłonienia generalnego wykonawcy przypada na marzec 2012 roku. Kolejny ważny etap budowy – początek prac generalnego wykonawcy – rozpocznie się w kwietniu 2012 roku, tak aby w III kwartale 2014 roku zakończyć budowę.

Nowy szpital pediatryczny powstaje na terenie Kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury, na działce o wartości ok. 54 mln zł będącej własnością Uczelni.

Szpital jest inwestycją wieloletnią, finansowaną z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia na dzień dzisiejszy wynosi ok. 545,5 mln  złotych.

W 2011 roku Uczelnia otrzymała z budżetu państwa kwotę 17,2 mln, w roku 2012 otrzyma 127 mln, w 2013 – 197 mln i w ostatnim roku budowy 2014 – ok. 200 mln złotych.

Nowy szpital ma mieć 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych.

Do nowego szpitala pediatrycznego zostaną przeniesione katedry, kliniki i zakłady z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej. Obecnie szpital przyjmuje 60% dzieci z Warszawy i regionu.

Planowana struktura szpitala przedstawia się następująco:

I.    Izba Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy
VI.   Zakłady Diagnostyczne
VII.  Zakłady Terapeutyczne
VIII. Jednostki Ambulatoryjne

Przewidziano także lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu obiektu oraz parking wielopoziomowy na ponad 400 pojazdów. Na budynek Szpitala składają się trzy bryły, połączone przeszklonym pasażem. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej szpitala jest pracownia Open Architekci sp. z  o.o.

Parametry inwestycji: powierzchnia zabudowy – 12274,5 m2; powierzchnia całkowita – 97389 m2; powierzchnia użytkowa – 40018 m2; kubatura – 398048 m3.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy