Prof. Włodzimierz Januszewicz Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

W dniu 19 listopada prof. Włodzimierz Januszewicz, absolwent naszej Uczelni i wieloletni kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych przemianowanej na Klinikę Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego, otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. Włodzimierz Januszewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich hipertensjologów, uznanym lekarzem, naukowcem, dydaktykiem i animatorem badań nad nadciśnieniem tętniczym. Na jego dorobek naukowy składa się między innymi utworzenie w II Klinice Chorób Wewnętrznych AM w Warszawie: Pracowni Biochemicznej, Pracowni Nieinwazyjnej Diagnostyki Układu Sercowo-Naczyniowego, przychodni oraz sali dziennego pobytu dla chorych z nadciśnieniem tętniczym. Utworzył także Ośrodek Intensywnej Opieki Kardiologicznej.
Na najwyższe uznanie zasługuje działalność edukacyjna prof. W. Januszewicza. Jest on autorem pierwszych podręczników nadciśnienia tętniczego, na których wychowały się pokolenia polskich studentów, lekarzy internistów i hipertensjologów.
Dorobek naukowy Pana Profesora obejmuje 350 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Wyróżnienie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu to już drugi tytuł doktora honoris causa otrzymany przez prof. W. Januszewicza. Pierwszy z nich nadała mu w 1996 roku Śląska Akademia Medyczna.

Anna Lisicka

Biuro Informacji i Promocji